Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W południe poznamy wyniki naboru do szkół ponadgimnazjalnych

Renata Kudeł
Klasa humanistyczna w IV LO najbardziej popularna wśród absolwentów gimnazjów! Triumfują też: matematyczna w LZK i hotelarska w "Chemiku".

W samo południe zostaną ogłoszone wyniki naboru elektronicznego do szkół ponadgimnazjalnych. Strona naboru: https: //nabor.progman.pl/infowloclawek przeżywała wczoraj prawdziwe oblężenie. Na kilkanaście godzin przed ogłoszeniem wyników absolwenci gimnazjów, jak i ich rodzice, analizowali zainteresowanie oddziałami w ogólniakach, technikach, liceach profilowanych i zawodówkach.
Zdaniem Pawła Gmysa, specjalisty do spraw informatyzacji Wydziału Oświaty Urzędu Miasta we Włocławku, rewolucji w naborze tej kwestii nie ma, ale
szykuje się kilka niespodzianek.

Nadal najchętniej wybieranym typem szkół są ogólniaki. Na 980 przygotowanych miejsc jest 1214 chętnych. Dramatycznie spada zainteresowanie liceami profilowanymi - mogą one w sumie przyjąć 220 uczniów, ale do momentu zamknięcia list zgłosiło się ich zaledwie 104. - To oznacza, że licea profilowane zamierają - twierdzi Paweł Gmys.

Nawet technika nie są już tak oblegane - na 990 miejsc jest niewiele ponad 800 chętnych. Nie powstanie kilka klas w szkołach, gdzie młodzi ludzie mogą się uczyć zawodu. Chęć zostania operatorem obrabiarek wyraziła w zawodówce przy Zespole Szkół Technicznych... jedna osoba. A w klasie jest 30 miejsc! Niewielu jest chętnych do uprawiania zawodu posadzkarza w Zasadniczej Szkole Budowlanej, malarza-tapeciarza, nikt nie chce być monterem konstrukcji budowlanych.

Niezmiennym zainteresowaniem cieszy się za to (na poziomie zawodówki jak i technikum) zawód kucharza w Zespole Szkół Chemicznych. Hitem okazała się w tym roku klasa hotelarska. Na 60 miejsc w technikum jest 107 kandydatów. Za to niewielu jest chętnych do klas dających zawód technika technologii chemicznych i technika ochrony środowiska. Zespół Szkół Technicznych może być zadowolony z naboru do klas pierwszych o profilu technik informatyk i technik mechatronik.

W Zespole Szkół Ekonomicznych przygotowano 210 miejsc, chce się uczyć w tej szkole 158 osób. Zespół Szkół Elektrycznych jest bliski szczęścia - 210 miejsc i 204 kandydatów! - Największym powodzeniem cieszy się w tej szkole klasa dla techników informatyków - mówi Paweł Gmys. Nawet zwykle oblegany Zespół Szkół Samochodowych nie utworzy wszystkich planowanych klas. Ma 430 miejsc i 277 chętnych. - W "Długoszu" już mamy komplet, utworzymy trzy planowane oddziały - mówi z satysfakcją ks. Jacek Kędzierski, dyrektor Zespołu Szkół przy ul. Łęgskiej.

W LMK na 210 miejsc jest 264 chętnych (w tym 57 do klasy humanistycznej), w II LO także na 210 miejsc jest 284 kandydatów. LZK może przyjąć 180 osób spośród 225 chętnych, "Baczyński" z 295 osobami na 210 miejsc jest najbardziej popularny. Do klasy I "d" humanistycznej, mającej liczyć 30 uczniów, podania złożyło 85 chętnych. Wśród najbardziej obleganych klas znalazła się też I "a" matematyczno-fizyczna w LZK i hotelarstwo w ZSChem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska