Przewodnik opracowany przez Mariusza Prackiego z Osięcin i Karola Bazelę z Wielgiego zawiera mapy, zdjęcia i koordynaty GPS wszystkich odnalezionych schronów wokół Włocławka i tzw. "pozycji Warty" (linii umocnień między Służewem i Jeziorem Głuszyńskim).
Teraz każdy trafi do biblioteki w Radziejowie - zaprasza do niej imponujący napis
Umocnienia te, będące elementem linii umocnień B1, zostały wybudowane w 1944 roku i miały w założeniu zatrzymać ofensywę Armii Czerwonej i ochronić tereny ówczesnej III Rzeszy. Przez zaledwie kilka miesięcy powstały setki betonowych schronów, setki kilometrów rowów przeciwczołgowych i okopów oraz niezliczona ilość schronów ziemno-drewnianych.
Tysiące pracowników przymusowych oraz jeńców pracowało przy budowie umocnień w nieludzkich warunkach.
Autorzy przewodnika przez kilka lat, opierając się głównie na badaniach terenowych i relacjach żyjących jeszcze świadków tamtych czasów, zbadali kilkadziesiąt pozycji obronnych wokół Włocławka, wzdłuż rzeki Zgłowiączki oraz na wspomnianej wcześniej "pozycji Warty".
Badania były wyjątkowo trudne, bo niestety nie zachowały się, a przynajmniej nie są znane i dostępne, praktycznie żadne źródła archiwalne. Udało się odnaleźć ponad 300 betonowych schronów, do tej pory uważano, że jest ich nieco ponad 100.
Sportowe Wydarzenie Weekendu - odcinek 1.