Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sejmie wyścig z czasem. Które projekty dotra do mety i zostaną uchwalone?

Jolanta Zielazna
Najwięcej emocji budzi projekt dotyczący zapłodnienia in vitro.
Najwięcej emocji budzi projekt dotyczący zapłodnienia in vitro. Piotr Smoliński
Najwięcej emocji budzi projekt dotyczący zapłodnienia in vitro. Ale są też inne ważne projekty, które powinny zostać uchwalone do końca kadencji Sejmu.

Bez Rady nie będzie dialogu

Na in vitro o tyle zależy Platformie Obywatelskiej, by ustawę zdążył podpisać prezydent Bronisław Komorowski. Wiadomo, że PiS jest przeciwny przyjętym w niej rozwiązaniom.

PO robi wszystko, by z ustawą zdążyć. - Ale na ostatnim posiedzeniu komisji zdrowia, we wtorek, projekt drugi raz został przesłany do podkomisji - relacjonuje poseł Łukasz Krupa (niezrz.), wiceprzewodniczący komisji. - Była burza, PiS blokuje sprawę.

Jeśli brak będzie regulacji, od stycznia 2016 roku Polsce grożą kary płacone Komisji Europejskiej. - Jeśli nie zostanie przyjęty obecny projekt, to wiadomo, jaki zostanie zgłoszony przez PiS. Temat, niestety, zrobił się polityczny, choć nie powinien taki być - ubolewa Krupa.

Ale są też inne ważne projekty, które powinny być uchwalone, a prace nad nimi mogą się nie zakończyć lub projekty mogą nawet nie trafić do Sejmu przed końcem kadencji. Zaplanowane jest jeszcze siedem posiedzeń Sejmu. Ostatnie - na razie - wyznaczone jest na 24-25 września. W komisjach sejmowych na rozpatrzenie czekają dziesiątki projektów. Spróbowaliśmy ustalić, które mają szanse być przyjęte, a które - mimo że ważne - mogą przepaść?

Dla przedsiębiorców kluczową jest sprawa zmian w Ordynacji podatkowej. Mają nadzieję, że te zapowiadane zostaną uchwalone w obecnej kadencji. Wśród nich - zasada rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika. Minister finansów zadeklarował, że zostanie przyjęta przed referendum (zapowiedziane na 6 września). Przypomnijmy, że jest to jedno z pytań, zaproponowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC nie wyobraża sobie, by Sejm nie uchwalił przed końcem kadencji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Od kiedy nie działa Komisja Trójstronna nie odbywa się dialog pracodawców, związkowców i rządu. - To kluczowa ustawa dla nas - mówi.
Projekt 12 maja został przesłany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Kluczowy projekt bez stanowiska rządu

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pracuje nad dwoma istotnymi projektami: zmianami w prawie spółdzielczym i projektem ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej dla osób niezamożnych. - Z pracami nad zmianami w prawie spółdzielczym pędzimy, żeby zdążyć - mówi poseł Łukasz Zbonikowski (PiS). - To jest bardzo ważna ustawa. Niestety, w ogóle nie ruszymy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Szanse na uchwalenie ma też ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej dla osób niezamożnych. O konieczności stworzenia takiego prawa mówi się od lat.- Widzę determinację mojego niedawnego kolegi z komisji, choć z przeciwnej strony politycznej, obecnego ministra sprawiedliwości Borysa Budki, żeby ją uchwalić - podkreśla poseł PiS. - To bardzo ważna i potrzebna ustawa. Jeśli będzie wola większości, to projekt zostanie przyjęty.

W rolnictwie za kluczową uważana jest ustawa ograniczająca sprzedaż ziemi obcokrajowcom. - Od stycznia 2016 r. zniesione zostaną obecne ograniczenia w handlu ziemią w Polsce - zauważa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS), wiceprzewodniczący komisji rolnictwa. - Konieczne jest wprowadzenie ograniczeń, które sprawią, że polscy rolnicy nie będą z góry stali na straconej pozycji wobec bogatszych rolników z Francji, Niemiec czy Holandii. Dania, Francja, Niemcy mają w tej dziedzinie rozwiązania, z których możemy skorzystać - podpowiada poseł.

Przypomina, że od 2013 r. leży w Sejmie projekt PiS w tej sprawie, później pojawił się projekt autorstwa PSL. - Dobrze, że jest, ale do dziś nie ma do niego stanowiska rządu. Dla polskiej racji stanu jest to sprawa najważniejsza.

Zdaniem posła, należy tez pilnie poprawić uchwalony niedawno, autorstwa PO, projekt dotyczący sprzedaży bezpośredniej przez rolników żywności wyprodukowanej w gospodarstwie.

W komisji polityki społecznej leżą m.in. projekty m.in. o minimalnej stawce godzinowej, projekt SLD o wdowiej rencie (prawo do świadczenia własnego i części emerytury po zmarłym małżonku), prawie do emerytur po 40 latach pracy. Projekt w tej ostatniej kwestii chciał wnieść też prezydent Komorowski, ale zrezygnował. Przejęło go PSL i trwają nad nim gorączkowe prace.

Natomiast zmarnowane prawdopodobnie zostanie kilka lat prac i ustaleń nad projektem o tzw. rencie w zamian za mieszkanie. Od października ubiegłego roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji nie pojawiła się nowa wersja projektu, uwzględniająca zgłoszone podczas konsultacji zastrzeżenia. Spytaliśmy Ministerstwo Gospodarki (autor projektu) o stan prac. Czekamy na odpowiedź.

Tak samo czekamy na odpowiedź z ministerstwa pracy w sprawie zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. W marcu przedstawiono projekt zmian w wypłacie świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów osób niepełnosprawnych. I zapadła cisza. Nie są ujawnione nawet zgłoszone do projektu uwagi. Wiadomo jednak, że projekt wywołał sporo kontrowersji.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska