- Zaprosiliśmy sołtysów z całego powiatu i przedstawicieli samorządów aby zaprezentować nowe zasady ubezpieczenia zdrowotnego rolników - mówi Dorota Bibik z KRUS-u. - Prosiliśmy o wpłaty na oddzielne konta za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Przygotowaliśmy także informacje o bezpiecznej pracy na roli oraz konkurs pod hasłem " W rolnictwie można pracować bezpiecznie".
Lech Szymański, kierownik placówki KRUS w Grudziądzu, przedstawił nowe zasady ubezpieczania zdrowotnego. Z własnych środków składkę zdrowotną, zobowiązani są opłacać rolnicy prowadzący gospodarstwa o powierzchni gruntów rolnych 6 ha przeliczeniowych i więcej, w wysokości 1 zł miesięcznie, za każdy pełny hektar, od każdej osoby ubezpieczonej w gospodarstwie.
Za rolników gospodarujący na gruntach poniżej 6 ha przeliczeniowych, składkę zdrowotna zapłaci budżet państwa.
W gospodarstwach prowadzonych łącznie z działem specjalnym produkcji rolnej, gdy powierzchnia użytków wynosi poniżej 6 ha przeliczeniowych, składkę opłaca także budżet państwa za każdego ubezpieczonego domownika. W przypadku posiadania 6 ha i więcej, składkę płaci rolnik wyłącznie od powierzchni użytków rolnych.
- Sołtysów uczestniczących w spotkaniu, po szkoleniu poprosiliśmy o rozwiązanie testu zawierającego 20 pytań - dodaje Dorota Bibik. - Trzy osoby otrzymały od nas nagrody za największą liczbę prawidłowych odpowiedzi.
Nagrodami wyróżniono Marlene Gurtowską z Kretek Małych i Wiesława Gulczyńskiego z Kretek Dużych (gmina Osiek) oraz Janusza Szałwińskiego z Brodniczki (gmina Świedziebnia).
- Zapoznałem rolników z programem pomocy dla rolników, ktorzy ponieśli szkody - mówi Piotr Boiński, starosta brodnicki, - Poszkodowani mogą się ubiegać o kredyty preferencyjne, pomoc przy opłacaniu bieżących składek, uzyskiwaniu ulg podatkowych oraz pomocy przy ponownym obsianiu.
Starosta poinformował także rolników o zamiarze powstania Akademii Sołtysów. Zadeklarował także pomoc w jej organizacji w powiecie. Ma to być cykl szkoleń i warsztatów dla sołtysów, przygotowujący do aktywizacji lokalnych społeczności i wykształcenia umiejętności korzystania z różnego rodzaju funduszy.
Czytaj e-wydanie »