W tej szkole tolerancję odmienia się przez wszystkie przypadki. Opolski "plastyczniak" w top 10 szkół w Polsce

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu jest jedną z 10 placówek w Polsce, które zostały uhonorowane tarczą "Szkoła Zaufania".
Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu jest jedną z 10 placówek w Polsce, które zostały uhonorowane tarczą "Szkoła Zaufania". Mirela Mazurkiewicz
Opolski „plastyczniak” jest jedną z 10 placówek w Polsce, które zostały uhonorowane tarczą "Szkoła Zaufania". Choć wyróżnienie docenia szkoły przyjazne LGBTQ+, w tej placówce tolerancja wyraża się nie tylko w podejściu do osób o odmiennej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ przygotowano po raz czwarty, ale po raz pierwszy pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzeczniczka Praw Dziecka. Wzięło w nim udział ponad 2000 szkół.

- O wysokim miejscu w rankingu zdecydowali uczniowie swoimi głosami, co cieszy nas tym bardziej, że nie jesteśmy dużą szkołą (w placówce kształci się 250 uczniów) – mówi Jagoda Kozdra, uczennica opolskiego „plastyczniaka” oraz członkini komisji ds. równości i tolerancji przy Młodzieżowej Radzie Miasta Opola. - Nie spodziewałam się, że będziemy mieli aż tak dużą siłę przebicia – wtóruje jej koleżanka Hania Rozumek. – U nas nie ma podziału na tych, którzy są częścią społeczności LGBT i nie są. Podobnie jak nie dzielimy się na wierzących i niewierzących, na Polaków i nie-Polaków. Tolerancja dotyczy każdego, bo chociaż tak bardzo różnimy się od siebie, to jednak chcemy szukać nici porozumienia.

Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu, powszechnie nazywany, „plastyczniakiem”, to szkoła szczególna. Wystarczy przejść obok niej w czasie przerwy, by zobaczyć, że mnóstwo tu kolorowych ptaków.

– Kiedy w jednym miejscu zderza się tylu indywidualistów, bez tolerancji nie dałoby się funkcjonować – mówi Jagoda Kozdra. – Dużą wartością jest to, że u nas nie ma tematów tabu. Jeśli pojawia się problem, to staramy się natychmiast go rozwiązywać i mamy przy tym wsparcie nauczycieli. Przykładowo mamy osoby transpłciowe, będące w procesie tranzycji, które proszą by zwracać się do nich nowym imieniem, zgodnym z tym, jak się czują. Takie prośby są respektowane.

Ambicją kadry pedagogicznej jest nadążyć za tym, jak zmienia się świat.

– To jest komunikacja dwukierunkowa, bo my i nasi podopieczni uczymy się wzajemnie. Dopóki opiera się ona na obustronnym szacunku, musi przynosić pozytywne efekty – podkreśla Katarzyna Kubik, dyrektor szkoły. – Podam przykład. Żarty, które jeszcze kilka lat temu bawiły zarówno nauczycieli, jak i uczniów, dziś zostałyby uznane za przekroczenie granic. Dostrzegamy to, rozmawiamy o tym i traktujemy z wrażliwością. Bo przecież chodzi o to, by nie ranić się wzajemnie. Dlatego jestem dumna z tego, że zostaliśmy uznani za Szkołę Zaufania.

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ przygotowano po raz czwarty. Chodziło o wskazanie tych placówek, w których uczniowie nie są narażeni na przemoc lub wykluczenie z powodu orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. W tym roku po raz pierwszy inicjatywa odbywała się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzeczniczka Praw Dziecka. Co ciekawe, na 10 ośrodków wyróżnionych tarczą "Szkoła Zaufania", aż połowę stanowiły placówki warszawskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska