Nabicie mieszkania to nie lada wyzwanie. Ze względu na naszą sytuacje finansową mamy do wyboru kilka opcji. Dla osób w najtrudniejszym położeniu są mieszkania socjalne. Osoby których sytuacja jest nieco lepsza ale nadal nie na tyle dobra aby kupić mieszkanie są mieszkania komunalne. Jeśli nas stać na kredyt lub zakup możemy tez kupić mieszkanie na własność. Rozwiązaniem mogą być też mieszkania lokatorskie.
Zobacz także: Po takim czasie odłączą nam prąd, telefon i inne media jeśli nie zapłacimy rachunku. Oto regulamin w 2023 roku
Mieszkanie komunalne jest własnością gminy i ma zaspokajać potrzeby mieszkaniowe mieszkańców, których nie stać na opłacenie lokalu prywatnego. Oczywiście tych lokali zwykle nie wystarcza dla wszystkich potrzebujących. Kolejki na lokale komunalne zwykle są bardzo długie, a oczekiwanie na nie trwa po kilka lat.
Mieszkania socjalne należą do gminy lub miasta i są przeznaczone dla tych, których nie stać na samodzielne utrzymanie mieszkania lub są pozbawieni domu.
Mieszkanie własnościowe spółdzielcze pozwala na użytkowanie i swobodne rozporządzanie lokalem. Jest to jednak prawo własności mające charakter ograniczonego prawa rzeczowego. Właściciel nie może podejmować wszystkich decyzji dotyczących lokalu samodzielnie, lecz w porozumieniu z faktycznym właścicielem czyli spółdzielnią.
W tych sytuacjach można stracić mieszkanie
Sprawdzamy w jakich sytuacjach można stracić prawo do lokalu w którym mieszkamy. Szczegóły znajdziecie w galerii poniżej:
