Śpiewając mundurowa młodzież rywalizowała o "Wąbrzeską lilijkę". Wśród uczestników festiwalu była Drużyna Zawiszy Czarnego, która działa przy Zespole Szkół w Zieleniu. - Zaśpiewaliśmy "Krajkę". To jedna z naszych ulubionych piosenek - zapewniali zgodnie harcerze.
Lubią swoje zbiórki
Drużyna harcerska w Zieleniu działa od 2 lat. Należy do niej 15 uczniów. Co dwa tygodnie spotykają się na zbiórkach. - Bardzo lubię przychodzić na nasze spotkania. Wspólnie śpiewamy piosenki, zdobywamy sprawności - opowiada Krzysiu Otręba. Młodzież podkreśla, że harcerstwo to poważna sprawa. - Każdy harcerz powinien być odważny, pomocny, odpowiedzialny, uczynny... - wymienia Karolina Jankowska
Dzięki festiwalowi, WDK na jeden dzień zamienił się w obozowisko. Harcerze z różnych drużyn wspólnie śpiewali i bawili się. "Szara lilijka", "Stokrotka", "Czerwona róża" - to niektóre z piosenek zaprezentowanych na scenie domu kultury.
Harcerze, na co dzień odważni, przyznawali się do tremy przed występem. - Po raz pierwszy bierzemy udział w takim festiwalu - tłumaczyli harcerze z Zielenia. I dodawali: - Ale zabawa była fajna, więc przyjedziemy także za rok.
Nagrodzeni statuetkami
Prezentacje drużyn oceniało jury, które postanowiło wśród zuchów wyróżnić Macieja Czarneckiego z SP3 w Wąbrzeźnie i "Leśne ludki" z tej szkoły.
Wśród harcerzy I miejsce zajęła drużyna "Poszukiwaczy" z SP3, II miejsce należało do Wiktorii Paczkowskiej i Martyny Karczewskiej. Dwa równorzędne trzecie miejsca przyznano: zespołowi "Lizard" i 18 GDDH "Burza" im. Jana Bytnara Rudego z Golubia Dobrzynia. Wyróżnienie powędrowało do Magdaleny Szkołyk z Wąbrzeźna.
Festiwal harcerski odbył się pierwszy raz po wielu latach przerwy. Jego laureaci otrzymali statuetki wykonane przez WTZ.
Cały maj dla harcerzy
W ostatnich dniach w Wąbrzeźnie odbyła się także konferencja, podczas której wygłaszane były prelekcje poświęcone harcerstwu w naszym regionie. Swoimi wspomnieniami podzielił się m.in. Alfred Kuffel, były komendant hufca ZHP w Wąbrzeźnie.
Ponadto w galerii WDK cały czas możemy oglądać wystawę "Harcerstwo - w imię pamięci", na któej możemy zobaczyć mundury i odznaki sprzed kilkudziesięciu lat, a także stare kroniki.
Czytaj e-wydanie »