Oczywiście, osoby, które są zainteresowane udziałem w programie, muszą spełnić pewne warunki. Przede wszystkim sprzęt otrzymać będą mogły tylko osoby, które nowoczesnych komputerów nie mają. Dodatkowo chętni muszą być w jednej z trzech grup.
Pierwsza to osoby mające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Druga grupa to osoby w wieku 50 plus, których dochód miesięczny w rodzinie nie przekracza kwoty 799 zł i 18 groszy.
Trzecią grupą są uczniowie osiągający dobre wyniki w nauce, a pochodzący z rodzin ubogich lub średnio zamożnych.
- Wysondowanie ilu takich uczniów nie ma w domu dostępu do internetu poleciliśmy już szefom szkół. Informacje otrzymamy za kilka dni - mówi Anna Borowska, rzecznik urzędu miasta. - Sprawdzamy także ile osób niepełnosprawnych oraz w wieku 50 plus jest zainteresowanych udziałem w projekcie. Zachęcamy je, aby zgłaszały się wydziału rozwoju miasta.
Rzecznik Borowska podkreśla, że na razie prowadzony jest tylko sondaż, a zadeklarowanie udziału w programie nie ma charakteru wiążącego. To sposób na zbadanie skali zjawiska "wykluczenia cyfrowego" mieszkańców miasta.
- Dopiero kiedy będziemy mieli wyniki sondażu, burmistrz podejmie decyzję, czy miasto w ogóle weźmie udział w tym projekcie - tłumaczy Borowska.
Podobny projekt był już w mieście realizowany. Komputery z dostępem do internetu otrzymało ponad 80 ubogich rodzin. Z drugiej jego tury - mimo że dokumenty były już przygotowane - Wąbrzeźno wycofało się decyzją nowego wówczas burmistrza Leszka Kawskiego. Co się zmieniło, że teraz miasto rozważa udział w podobnym programie? - Przede wszystkim ten projekt nie wymaga wkładu własnego samorządu na początku - tłumaczy Anna Borowska. - Jest on też skierowany do innej grupy osób.
Wąbrzeźnianie zainteresowani udziałem w programie mogą do 11 lutego zgłaszać się w wydziale promocji urzędu miasta ratusza. Informacji zasięgnąć można także pod nr tel. 56/688-45-40.