Wakacje jak ferie zimowe? Dłuższa przerwa i różne terminy
O powyższym pomyśle poinformował we wtorek 31 stycznia 2023 roku wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.
– To byłaby rewolucja, tylko trzeba na ten problem popatrzeć szeroko. Napisaliśmy pismo do Ministerstwa Edukacji i Nauki, aby przeanalizowało taką możliwość: wszystkie plusy i minusy tego rozwiązania z punktu widzenia systemu edukacji. Jeszcze w tej chwili nie mamy odpowiedzi. W sytuacji, gdyby ta odpowiedź przyszła do nas, to na pewno chcielibyśmy jeszcze zasięgnąć opinii wielu gremiów zainteresowanych – mówił.
Dodał także, że nie jest to projekt, który trzeba by było procedować w trybie błyskawicznym.
Co na ten temat przedłużenia i zmienienia terminów wakacji uważają przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przemysław Czarnek stwierdził, że „niespecjalnie widzi taką potrzebę”.
– Na pewno – moim zdaniem – wakacji nie powinno się wydłużać. Nie widzę również specjalnego uzasadnienia do tego, aby robić wakacje rotacyjnie, aby część młodzieży wypoczywała we wrześniu, kiedy już jest zimo – powiedział.
Zaznaczył także, że jest to jego opinia, a „analiza trwa”.
W związku z pomysłem na dłuższe i rotacyjne wakacje dla uczniów postanowiliśmy przyjrzeć się, jak wyglądają przerwy letnie i nie tylko w różnych zakątkach świata.
Wakacje dla uczniów w Wielkiej Brytanii, Japonii, Finlandii i innych częściach świata
W niektórych krajach uczniowie mają trzymiesięczne wakacje. O takim wolnym z pewnością marzą polscy uczniowie. Są jednak państwa, w których przerwa letnia trwa niecałe 40 dni, a więc trochę ponad miesiąc. W jakich zakątkach świata uczniowie mogą cieszyć się dużą liczbą dni bez szkoły? A gdzie jest ich mniej? Sprawdźcie:
Czy Polska dołączy do krajów z większą liczbą wolnych dni i rotacyjnymi wakacjami? Na razie pomysł ten jest jedynie w fazie ustaleń.
