Przeczytaj również: Rektor UKW w Bydgoszczy kazał zdjąć krzyże
Diecezjalny instytut akcji katolickiej wystosował list otwarty do Senatu UKW, w którym przypomina, że wcale nie tak dawno "usuwanie krzyży w Polsce było i symbolem, i praktyką walki komunistów z chrześcijaństwem", a ówcześni strażnicy twierdzili, iż krzyż w miejscu publicznym narusza świecki charakter państwa. Dziś - jak czytamy w liście podpisanym przez ks. Krzysztofa Panasiuka i Hannę Marchlik, prezesa instytutu diecezjalnego, w "demokratycznym państwie prawnym", zdejmowanie krzyża w sali uczelni publicznej motywowane jest dalej troską o jej świeckość oraz dodatkowo o apolityczność. "Przedstawiciele uczelni będą się wkrótce tłumaczyć, a niektórzy może nawet i kajać, za liczne jak do tej pory naruszenia "świeckości"; za kolejne "III Bydgoskie Zaduszki Jazzowe"; za konferencje naukowe, poświęcone myśli Jana Pawła II; za przyznanie doktoratu honorowego JE ks. abp Henrykowi Muszyńskiemu..." - czytamy.
Swój niepokój wyrazili też parlamentarzyści, zrzeszeni w zespole ds. przeciwdziałania ateizacji Polski (złożonym z posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości). Ich zdaniem decyzja rektora bydgoskiego uniwersytetu to wyraz braku szacunku nie tylko dla chrześcijan, ale także dla historii i narodowej tradycji oraz świadectwo nietolerancji i propagowania światopoglądu laickiego. W akcie zdjęcia krzyża widzą "powrót do niechlubnych praktyk z czasów komunizmu".
Zobacz też: Na odsiecz krzyża wyruszył warszawsko-bydgoski poseł PiS Bartosz Kownacki
Parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji Polski oczekuje przywrócenia krzyży do pomieszczeń uniwersyteckich - piszą posłowie i senatorowie. Jednocześnie apelują do minister nauki i szkolnictwa wyższego, aby podjęła kroki zapobiegające takim praktykom w przyszłości.
Przypomnijmy, "Pomorska" jako pierwsza poinformowała o zdjęciu krzyży na UKW. Kontrowersyjna decyzja rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Janusza Ostoi-Zagórskiego wywołała poruszenie także wśród naszych Czytelników.
Więcej o tej sprawie przeczytasz w piątek (23 listopada) w papierowym wydaniu "Gazety Pomorskiej".
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »