MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„War is over”. Uczniowie cieszą się ze skończonych egzaminów dojrzałości. Podsumowujemy matury 2024

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Chwilę temu kwiaty kasztanowca zwiastowały rozpoczęcie matur, a dziś egzaminy dobiegają już końca. Uczniowie wychodzą z ostatnich matur ustnych i nie kryją radości, że stres mają już za sobą. „War is over”, „właśnie jestem absolwentką liceum”, „Już nigdy więcej nie napiszę rozprawki z polskiego” – piszą w mediach społecznościowych. Jak przebiegały matury w 2024 roku?

Spis treści

Matury 2024 za nami. Jak oceniają je uczniowie?

Teraz większości maturzystów towarzyszy już tylko ulga. Przystąpili do egzaminów dojrzałości na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Jeszcze do 25 maja (sobota) trwają matury ustne z polskiego i angielskiego. Już teraz zdający cieszą się, że mają to doświadczenie za sobą, a przed nimi najdłuższe wakacje w życiu.

uczniowie na korytarzu, egzaminy
Jak uczniom poszły matury w 2024 roku? Poznaj ich opinie. fot: Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press

Uczniowie dzielą się refleksjami po maturach:

 • Moim największym flexem maturalnym jest to, że udało mi się to wszystko osiągnąć bez żadnych korepetycji;
 • War is over, dziś ostatnia maturka!!!;
 • hej, właśnie jestem absolwentką liceum ogólnokształcącego.

Egzaminy podstawowe – język polski, matematyka i język angielski

Matury podstawowe odbyły się w terminie 7-8 maja. Uczniowie przystąpili do egzaminów kolejno z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (najwięcej osób wybrało język angielski).

Na egzaminie z polskiego uczniowie zmierzyli się z tekstami dotyczącymi upływu czasu, w teście historycznoliterackim pojawiły się takie lektury, jak m.in. „Pieśń o Rolandzie”, „Dziady” cz. III czy „Potop”. W ostatnim zadaniu musieli wybrać jeden z dwóch tematów i napisać wypracowanie. Tematy brzmiały następująco:

 • Bunt i jego konsekwencje dla człowieka.
 • Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?

Większość uczniów oceniła ten egzamin pozytywnie, maturzystom do gustu przypadły tematy rozprawek.

W środę, 8 maja, odbyła się matura z matematyki. Zdający zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi m.in. logarytmów, wielomianów i układów równań. Tu opinie były dużo bardziej zróżnicowane. Część osób twierdziła, że treść arkusza była zaskakująco łatwa, inni z kolei, że w porównaniu z zeszłoroczną maturą, ta była dość trudna.

Najprostszy – jak co roku – okazał się język angielski. Uczniowie oprócz tradycyjnych zadań ze słuchania, czy gramatyki, zmierzyli się też ze stworzeniem krótkiej wypowiedzi pisemnej. Tym razem był to wpis na blogu na następujący temat:

 • Właśnie wróciłaś/eś z wycieczki, na którą postanowiłaś/eś wybrać się w pojedynkę – bez towarzystwa. We wpisie na swoim blogu: poinformuj, gdzie się wybrałeś, zrelacjonuj nieoczekiwane spotkanie, opisz pamiątkę z wycieczki, doradź czytelnikom, o czym muszą pamiętać, gdy wybierają się na wycieczkę w pojedynkę.

„To było mniej więcej na poziomie typowej lekcji z anglika”, „Bardzo prosty ten angielski” – komentowali zdający po wyjściu z egzaminu.

Matury rozszerzone zaskakująco trudne?

Na dni 10-24 maja (z wyjątkiem weekendów) zaplanowano w głównej mierze matury rozszerzone. Najwięcej uczniów zdecydowało się na zdawanie języka angielskiego (183 688 osób), sporo zdających przystąpiło też do matury z matematyki rozszerzonej (72 614) raz geografii (61 788).

Matury rozszerzone dla wielu uczniów okazały się dużo trudniejsze niż podstawowe. Problemy przyniosły szczególnie matury z historii, informatyki i języka polskiego. W tej ostatniej kłopotliwe okazało się nieznane niektórym uczniom słowo „synkretyzm”.

 • „Skończyłem polski, przeczytałem zadania, zapomniałem, czym jest synkretyzm, a sklepy cynamonowe to jedyne czego nie powtórzyłem, podpisałem się, wyszedłem razem z połową sali, gracias cke, widzimy się może za rok” – napisał jeden z maturzystów po rozszerzeniu z polskiego.
 • „Napisałam na końcu ładne przeprosiny dla egzaminatora, który będzie czytał moje bzdury” – poinformował zdający po maturze z geografii.
 • „Oparłam swoje wypracowanie dosłownie na wiedzy z trylogii Sienkiewicza” – przekazała maturzystka, zdająca rozszerzenie z historii.

Niektórzy maturzyści twierdzili nawet, że tegoroczne rozszerzenia były wyjątkowo trudne, a Centralna Komisja Egzaminacyjna „nie lubi” ich rocznika.

Uczniowie chętnie dzielili się też zabawnymi grafikami dotyczącymi poszczególnych matur:

Były przecieki na maturze w 2024 roku?

W tym roku nie pojawiły się informacje o przeciekach maturalnych przed egzaminami. Arkusze wypłynęły jednak w trakcie matur, przed czasem, co świadczyło o tym, że uczniowie wnieśli urządzenia telekomunikacyjne na salę, choć jest to zabronione.
Jedna z matur została unieważniona, ponieważ uczeń wrzucił ją do sieci wraz ze… swoim numerem PESEL. W kolejnych dniach pojawiały się także inne arkusze egzaminacyjne, te osoby nie poniosły jednak konsekwencji, bo trudno byłoby dojść, kto rozpowszechnił zdjęcia.

Katarzyna Mazur zwróciła się do CKE o wyjaśnienie zaistniałych sytuacji.

– Robione jest wszystko, co możliwe, aby temu zapobiec, tj. są przepisy prawa, procedury, informacje, obserwatorzy na wybranych egzaminach, konsekwencje wyciągane względem osób, które przepisy łamią – wyjaśniono Strefie Edukacji. – Najważniejszym jednak czynnikiem umożliwiającym przeprowadzenie egzaminu w sposób fair jest zwykła ludzka uczciwość – i po stronie zdających, i po stronie członków zespołów nadzorujących. W jednostkowych przypadkach – i chcę to bardzo mocno podkreślić – wyłącznie w jednostkowych przypadkach tej uczciwości brakuje.

Dodano także: „Tam, gdzie jest to możliwe, konsekwencje wyciągamy natychmiast […]. W pozostałych sytuacjach – w których identyfikacja osób, które złamały przepisy ustawy, może być możliwa wyłącznie po zastosowaniu technik śledczych – przekazujemy sprawę uprawnionym do tego służbom (policji, prokuraturze). Nie inaczej dzieje się w tym roku – doniesienia zostały złożone w prokuraturze”.

Arkusze CKE i odpowiedzi do matury 2024

Arkusze egzaminacyjne wraz z proponowanymi odpowiedziami, które zamieszczaliśmy na łamach Strefy Edukacji na bieżąco w czasie trwania matur, można znaleźć w zakładce „arkusze CKE”. Dzięki temu uczniowie mogą sprawdzić, jakie są prawidłowe rozwiązania opracowane przez naszych ekspertów i oszacować swój wyniki na egzaminie dojrzałości.

Poniżej zamieszczamy arkusze i odpowiedzi do matur podstawowych 2024:

W tym tekście umieściliśmy arkusz oraz sugerowane odpowiedzi do tematów..

Matura 2024: język polski rozszerzony. Zobacz arkusz CKE i o...

W tym tekście 8 maja 2024 roku po godz. 14.00 zamieściliśmy arkusz matury z matematyki na poziomie podstawowym. Na bieżąco pojawiają się proponowane odpowiedzi do zadań.

Matura 2024: matematyka. Odpowiedzi i arkusz CKE, poziom pod...

Matura 2024: Język angielski. Odpowiedzi i arkusz CKE z pozi...

Kiedy wyniki matur 2024?

Na oficjalne wyniki matur 2024 trzeba jednak poczekać do 9 lipca. Uczniowie będą mogli je sprawdzić za pośrednictwem platformy ZIU lub bezpośrednio w szkole. Osoby, które nie uzyskają przynajmniej 30 proc. z egzaminów podstawowych, będą mogły odwołać się od wyniku matury (jeśli uważają, że ich egzamin został źle sprawdzony) lub przystąpić do matury poprawkowej, która odbędzie się w terminie 20-21 sierpnia 2024.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Matura 2024

Oto wszystkie najważniejsze informacje na temat matury w 2024 roku: harmonogram, czas trwania egzaminów, przebieg matury, przedmioty, które można ze sobą zabrać. Co trzeba zrobić, żeby zdać maturę i kto przystępuje do egzaminów dojrzałości w 2024 roku?

Jak wygląda matura w 2024 roku?

Większość uczniów piszących maturę w 2024 roku podejdzie do egzaminu w formule 2023, mniejsza grupa – do matury w formule 2015. Niezależnie od formuły uczniowie przystępują do egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) oraz do egzaminów ustnych. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, muszą zdać te egzaminy przynajmniej na 30 procent. 

Każdy obowiązkowo przystępuje także do przynajmniej jednej matury na poziomie rozszerzonym, ale w tym wypadku nie obowiązuje tzw. próg zdawalności.

Czy można wyjść z sali w trakcie matury?

Maturzysta, który zakończył pracę, może opuścić salę. Wszystkich obowiązują jednak konkretne zasady: 

 • maturzysta może opuścić salę najwcześniej po godzinie od rozpoczęcia egzaminu,
 • jeśli do oficjalnego zakończenia egzaminu zostało 15 minut lub mniej, maturzysta zobowiązany jest do pozostania na miejscu do jego końca,
 • uczeń, który chce opuścić salę, musi zamknąć arkusz i położyć go na brzegu ławki. Wtedy może zgłosić zamiar wyjścia, podnosząc rękę.

Kto przystępuje do matury w 2024 roku?

W 2024 roku do matury w formule 2023 przystępować będą osoby, które ukończą:

 • 4-letnie liceum ogólnokształcące;
 • szkołę artystyczną realizującą program 4-letniego liceum ogólnokształcącego;
 • 5-letnie technikum;
 • branżową szkołę II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej.

Z kolei do matury w formule 2015 podejdą uczniowie, którzy w roku szkolnym 2023/2024 ukończą szkołę branżową II stopnia na podbudowie gimnazjum, a także absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, a więc:

 • 3-letniego liceum ogólnokształcącego z lat 2005–2022,
 • szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego,
 • 4-letniego technikum z lat 2006–2023,
 • branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum z lat 2022–2023,
 • liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, która ukończyła szkołę do roku szkolnego 2013/2014 włącznie,
 • uzupełniających liceów ogólnokształcących, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2012/2013 włącznie.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie CKE w zakładce egzamin maturalny > formuła 2023/2025 > o egzaminie.

Kiedy jest matura poprawkowa 2024?

Matura poprawkowa odbędzie się odpowiednio: 

 • 20 sierpnia 2024 o godz. 9.00 (egzaminy pisemne);
 • 21 sierpnia 2024 (egzaminy ustne).

Kiedy będą wyniki matury 2024?

Ogłoszenie wyników matur zostało zaplanowane na 9 lipca 2024 roku.

Co można mieć ze sobą na maturze 2024?

Każdy zdający powinien mieć ze sobą długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem). Ponadto w zależności od zdawanego przedmiotu, może mieć przedmioty takie jak:

 • kalkulator prosty, linijka, cyrkiel, kartę wzorów matematycznych – w przypadku egzaminu z matematyki;
 • linijkę, kalkulator naukowy, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki – w przypadku egzaminu z fizyki;
 • linijkę, kalkulator prosty, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki – w przypadku egzaminu z biologii. 

Warto sprawdzić pełną listę materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie. Została ona opublikowana na stronie CKE.

Ile trwa matura z poszczególnych przedmiotów?

Matura w 2024 roku w zależności trwa:

 • 240 minut – egzaminu z języka polskiego (poziom podstawowy);
 • 180 minut – egzamin z matematyki (poziom podstawowy);
 • 120 minut – egzamin z języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy);
 • 180 minut – większość egzaminów na poziomie rozszerzonym (np. WOS, fizyka, geografia itd.).
 • 210 minut – niektóre przedmioty na poziomie rozszerzonym, np. język polski, informatyka.

Czas trwania tych egzaminów dotyczy matury w formule 2023.

Co trzeba zrobić, żeby zdać maturę w 2024 roku?

Uczeń, by zdać maturę musi przystąpić do wszystkich trzech obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym, a więc do egzaminu z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego (najczęściej jest to język angielski), a także uzyskać z tych przedmiotów przynajmniej 30 procent. Maturzysta musi również przystąpić do egzaminów ustnych i zdać je na minimum 30 procent. 

Dodatkowo należy podejść do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku nie obowiązuje jednak tzw. próg zdawalności.

Jak wygląda matura ustna i czy jest obowiązkowa?

W 2024 roku uczniowie muszą przystąpić do egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. W tym drugim przypadku nic się nie zmieniło. Zestaw egzaminacyjny zawiera trzy zadania, polecenia sformułowane są w języku polskim. Zdający odbywa rozmowę wstępną, następnie rozmowę z odgrywaniem ról, opisuje ilustrację i udziela odpowiedzi na trzy pytania, a następnie przedstawia wypowiedź na podstawie materiału stymulującego. 

W przypadku matury ustnej z języka polskiego, uczniowie którzy przystępują do egzaminu w formule 2023 losują dwa zadania:

 • pytanie niejawne oparte na tekście literackim, ikonicznym, dotyczącym języka;
 • pytanie jawne (z listy 110 jawnych zagadnień), które dotyczy lektury.

Uczeń tworzy wypowiedź, a następnie odpowiada na pytania egzaminatorów.

Kiedy jest matura 2024?

Harmonogram matur 2024 przedstawia się następująco:

7 maja 2024 (wtorek):

 • godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy).

8 maja 2024 (środa):

 • godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy);
 • godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)

9 maja 2024 (czwartek):

 • godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy)
 • godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy).

10 maja 2024 (piątek):

 • godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

13 maja 2024 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny),
 • godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony).

14 maja 2024 (wtorek):

 • godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

15 maja 2024 (środa):

 • godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

16 maja 2024 (czwartek):

 • godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
 • Godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony).

17 maja 2024 (piątek):

 • godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

20 maja 2024 (poniedziałek):

 • godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).

21 maja 2024 (wtorek):

 • godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

22 maja 2024 (środa):

 • godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).

23 maja 2024 (czwartek):

 • godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
 • godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).

Egzaminy ustne zostały zaplanowane w terminach:

 • od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja);
 • od 20 do 25 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „War is over”. Uczniowie cieszą się ze skończonych egzaminów dojrzałości. Podsumowujemy matury 2024 - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska