Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne rady przy remoncie

(MKJ)
Przy każdym remoncie przydają się nie tylko sprawne ręce. Także głowa.
Przy każdym remoncie przydają się nie tylko sprawne ręce. Także głowa. Fot. zbuduj dom
Po co się męczyć, skoro można pomyśleć?

Zima, to nie jest najlepszy czas dla remontów. Ale tak naprawdę, to zimy nie ma, więc różne pomysły przychodzą nam do głowy. Te remontowe też.

A skoro tak, to warto może przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, o których w czasie remontu należy pamiętać.

Grzejniki - nie za wysoko

Jeśli zdecydujemy się na wymianę grzejników - pamiętajmy, że pracować one będą prawidłowo tylko wtedy, gdy między powierzchnią wykończonej podłogi, a dolną krawędzią grzejnika oraz pomiędzy górną jego krawędzią, a spodem parapetu - pozostawimy co najmniej 10 centymetrowe odstępy

Kiedy dwie ścianki szkła?

Warto wiedzieć, że pustaki szklane i luksfery - to nie to samo. Luksfer składa się tylko z jednej grubszej ścianki szkła, gdy tymczasem pustak - to dwie ścianki szkła, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Trzeba o tym pamiętać, bo przy ważnych dla pomieszczenia obliczeniach możemy się... przeliczyć i okaże się, iż źle dopasowaliśmy grubość ścianki.

Najpierw woda, a na dnie - folia

Zaprawy, kleje i gipsy łatwiej wymieszać wlewając najpierw do naczynia odmierzoną ilość wody, a następnie wsypując te materiały. Przed mieszaniem należy odczekać kilka minut.

Podczas malowania farbami rozpuszczalnikowymi, kuwetę należy wyłożyć kawałkiem folii aluminiowej. Po zakończeniu malowania nie trzeba myć kuwety. Wystarczy wyrzucić folię.

Zanim ręka nam drgnie

Nie liczmy na pewną rękę przy malowaniu prostych linii np. przy połączeniach ścian z sufitem czy stolarką okienną. Zdecydowanie lepsze efekty daje użycie równo naklejonej, papierowej taśmy malarskiej. Linie proste na ścianach najlepiej wyznaczyć naciągniętym sznurkiem zanurzonym wcześniej w farbie w proszku. Sznurek odciąga się od ściany i lekko nim strzela, jak cięciwą łuku.

Nie trzeba być złotą rączką

Ostrze gwoździa przed wbiciem w suchą cienką listwę należy stępić młotkiem. Nie rozszczepi się wtedy. Zacinające się prowadnice drewnianych szuflad należy przesmarować stearyną lub woskiem.
Czasem przyda się suszarka

Aby uzyskać równą spoinę przy murowaniu cegieł wystarczy wykonać ramkę z listew o grubości spoiny (np. 12 mm). Wewnątrz niej nakłada się zaprawę i usuwa nadmiar kielnią, by następnie przesunąć ją wzdłuż warstwy cegieł.
Kąt prosty za pomocą przymiaru wyznaczymy pamiętając, że jeśli jedna przyprostokątna ma długość 3, a druga 4 to przeciwprostokątna musi mieć długość 5. Jednostki miary mogą być dowolne, ale muszą być jednakowe. Elementy z tworzywa lub ceramiki przyklejone do ściany lub podłogi klejem termicznym, łatwo zdemontować podgrzewając je nagrzewnicą lub suszarką.

(Pomocny w remoncie był tu Murator)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska