
- Akcja specjalna
- wideo
(d-ka)
Aktualizacja:
Wszystkie wiadomości: 41
Najnowsza -
Dr Jacek Janiszewski, twórca Stowarzyszenia "Integracja i Współpraca", organizator Welconomy in Toruń podsumował, że forum zgromadziło rekordową liczbę ponad 2 tys. gości z całego świata. - To były konkretne rozmowy na temat współpracy nauki i biznesu, byśmy byli bardziej innowacyjni. W niedalekiej przyszłości powstaną dwa centra badawcze w przestrzeni przemysłowej Włocławka. Skorzysta na tym również Toruń oraz, jak ja to nazywam Trójmiasteczko, czyli Nieszawa, Aleksandrów Kujawski i Ciechocinek - powiedział "Pomorskiej" Janiszewski.
Podczas forum dyskutowano m.in. o budowaniu marki regionu. Marcin Habel z Urzędu Marszałkowskiego powiedział, że jest już raport dotyczący tożsamości województwa, a w tym roku powstanie program budowy marki regionu. - Do tworzenia programu zaprosimy wszystkich zainteresowanych, w tym naszych przedsiębiorców. To musi być wspólna wizja czym ma być nasze województwo, tak, by wyróżniało się od innych - mówił Habel.
Norbert Kowalkowski, High Technology Glass Polska: - Są różnice między inwestorami polskimi i zagranicznymi. Zagraniczni są bardziej ufni, a polscy zdecydowanie bardziej podejrzliwi.
Podczas panelu "Jak skutecznie realizować projekty innowacyjne w przedsiębiorstwach z wykrzystaniem środków publicznych i prywatnych", prof. dr hab. Bogusław Buszewski, pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Rozwoju Nauki, Badań i Wdrożeń oraz Innowacyjności stwierdził: - Nauka z założenia powinna być innowacyjna, ale trzeba inwestować w rzeczy, na które znajdzie się popyt. Przed laty nie było możliwości łączenia prywatnego z publicznym, a teraz można.
Adam Łącki, prezes KRD podsumował, że Polacy nie są ufni w biznesie. Jak wynika z badań Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na zlecenie KRD, tylko ok. 12 proc. firm nie ufa sobie. Potrzebne jest więc budowanie zaufania. A bez zaufania nie zbudujemy innowacyjnej gospodarki. - W budowie zaufania powinny wesprzeć przedsiębiorców instytucje państwowe, w tym zwłaszcza sądy. Niestety, nie sprzyjają temu przedłużające się postępowania przed sądami. Średni czas oczekiwania na wyrok w sprawie gospodarczej wynosi 685 dni. Kto może tak długo czekać? - pytał Adam Łącki.
Prof. Piotr Błędowski, dyrektor Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podczas panelu "Sieć ekskuzywnych domów seniora - innowacyjne rozwiązania architektoniczne, przestrzenne i funkcjonalne: - Żyjemy w społeczeństwie, w którym należy rozważyć funkcjonowanie nie tylko w kontekście pieniędzy publicznych, ale także w kontekście inwestycji. Należy zastanowić się, w jakiej mierze rodziny będą w stanie w przyszłości zapewnić opiekę swoim najbliższym.
Andrzej Tretyn, rektor UMK w Toruniu chwalił UMK, jako najsilniejszą jednostkę naukową w północnej Polsce. - To innowacyjny uniwersytet, który współpracuje z biznesem.
Tomasz Zaboklicki, prezes PESA Bydgoszcz: - Problemem jest to, że studenci mają praktyki, czy te okresy nie powinny być dłuższe. Mamy inżynierów spawalnictwa, którzy nie spawali. Pragmatyzm jest bardzo ważny dla nas. Występuje też kłopot z komunikacją, bo inżynierowie nie znają języka obcego technicznego. Jak chcemy być innowacyjni w świecie, mając kłopot z komunikacją.
Prof. dr hab. Piotr Błędowski, dyrektor Instytutu Gospodarstwa Społeczngo Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie: - Każde społeczeństwo cechuje się pewnym odmiennym rozumowaniem. Innowacje rozumiane jako wprowadzenie czegoś nowego mogą napotykać opór.
Witold Słowik: - Na innowacyjność są pieniądze z Unii Europejskiej, 15 miliardów euro - z trzech pogramów. Ten pierwszy to program pod nazwą Inteligentny Rozwój, na który przeznaczono 8 miliardów euro. Dwa pozostałe to Program Rozwoju Polski Wschodniej i Regionalne Programy Operacyjne. Ten najważniejszy program to Inteligentny Rozwój. Ma on wspierać badania naukowe i poddawać je komercjalizacji. Niestety, dotąd mieliśmy do czynienia głównie z nietrafionymi pomysłami. Takich było 9 na 10.
Myślęcinek to idealne miejsce na letnie spacery. Dziś przechadzamy się po ogrodzie botanicznym. Sprawdźcie, jak ta wycieczka zainspirowała Rafała Godziemskiego.