350 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników m.in. z Chełmży, Gostycyna, Kamienia Krajeńskiego, Kęsowa, Koronowa, Nakła, Sośna, Sypniewa, Sępólna Krajeńskiego, Tucholi, Więcborka i Złotowa wzięło udział w III Więcborskim Rajdzie Bohater. Zostali ugoszczeni przez włodarzy gminy, którzy zapewnili im zakwaterowanie w Szkole Podstawowej nr 2 w Więcborku.
Czytaj też:
Identycznie jak w ubiegłym roku, podczas tegorocznego rajdu zarówno harcerze, jak i ich rodzice i opiekunowie, a także członkowie Stowarzyszenia Krajka Więcbork, mieli okazję wcielić się w aktorów – w tej edycji w strażaków - ipełnić rolę punktowych w grach zorganizowanych dla harcerskiej braci.
Harcerze jak strażacy
Pierwszego dnia rajdu na terenie szkoły podstawowej, w której nocowali harcerze. rozegrano grę miejska. Drugiego dnia 31 patroli w trakcie kilkunastokilometrowej wędrówki musiało odnaleźć rozmieszczone w otaczających Więcbork lasach, w mieście i okolicznych wioskach punkty, na których do wykonania były czasem bardzo skomplikowane zadania:
poszukiwanie zaginionego dziecka, któremu trzeba udzielić pomocy,
budowa wału przeciwpowodziowego,
ściągnięcie kota z drzewa,
pierwsza pomoc po wypadku samochodowym,
odgruzowanie zaginionej osoby,
poszukiwanie osoby poszkodowanej „w budynku objętym pożarem”,
likwidacja gniazda szerszeni,
udrożnienie drogi po nawałnicy z powalonych drzew,
obsługa zdarzeń w stanowisku kierowania,
przeprawa przez rzekę.
To tylko część z atrakcji, które czekały na harcerzy na punktach. Sobotni wieczór w strażackiej osadzie uświetnili swoją obecnością strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Więcborku i Runowie Krajeńskim, którzy zaprezentowali pokazy ratownictwa. Wśród gości nie zabrakło włodarzy miasta i dyrekcji szkoły, w której przebywali harcerze. Odbył się konkurs na najlepsze przebranie i strój strażacki. Były także wspólne tańce i pląsy, gry i zabawy, a także poczęstunek. Pomimo bardzo kapryśnej wieczornej pogody udało im się choć na chwilę zasiąść przy wspólnym ognisku.
Wyniki harcerskiej rywalizacji
Ostatniego dnia rajdu przed apelem kończącym trzydniowy zlot, harcerze wzięli udział w polowej mszy świętej zorganizowanej w Lasku Miejskim. Uroczystość uświetnili swym śpiewem harcerze z 3 Szczepu Więcborskich Drużyn Harcerskich na czele z druhnami z Harcerskiego Klubu Artystycznego Gwardia.
Zobacz także:
Każdy rajd to nie tylko możliwość spotkania się z harcerzami z innych drużyn, szczepów czy hufców, to nie tylko wspólne śpiewy i pląsy, to także rywalizacja patroli, która tym razem wyglądała następująco:
Trasa Zuchowa
Zaczarowani Piromani – 3 Sypniewska Gromada Zuchowa „Strażnicy Zaczarowanego Płomienia”,
Bąbelki Promyczki – 81 Koronowska Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Tropiciele Marzeń”,
Leśne Ogniki – 3 więcborska Gromada Zuchowa „Giermkowie Małego Księcia”.
Trasa Harcerska
Ognisty Kur – 3 Kamieńska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Sokoły”,
Wagabunda – 7 Drużyna Harcerska „Wagabunda”z Hufca Międzyrzecz,
Kompania Braci – 3 Sępoleńska Drużyna Harcerska „Wataha”.
Trasa Starszoharcerska - Wędrownicza
Quo Vadis II – 7 Hufcowa Drużyna Wędrownicza „Quo Vadis” z Nakła n/Notecią,
Sikawki – 8 Starszoharcerska Drużyna „Infinitus” z Chełmży,
Rota Pierwsza Woda Naprzód – 11 Kęsowska Drużyna Wielopoziomowa „Odkrywcy Przygód”.
