Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiele kobiet w Polsce cierpi na endometriozę

oprac. (mp) ,Opracowano na podstawie nadesłanych materiałów prasowych
Mimo licznych badań, nie udało się jednoznacznie określić przyczyn powstawania choroby
Mimo licznych badań, nie udało się jednoznacznie określić przyczyn powstawania choroby fot. digitough
Endometrioza dotyka nawet co 10. kobietę w wieku rozrodczym. Szacuje się, że w Polsce z jej powodu cierpi blisko milion pań.

I choć choroba ta jest nieuleczalna, dolegliwości bólowe można złagodzić. Bolesne miesiączkowanie, ból w czasie stosunku seksualnego, przewlekły ból brzucha, ból owulacyjny, okołomiesiączkowy, dolegliwości jelit lub pęcherza moczowego - to tylko niektóre objawy endometriozy. Dołączyć do nich mogą nieprawidłowe krwawienia, problemy z płodnością oraz uporczywe uczucie zmęczenia.

Niestety, rozpoznanie choroby jest z reguły bardzo trudne, ponieważ jej objawy często pokrywają się z symptomami wielu innych dolegliwości, na przykład zapalenia przydatków i zespołu jelita wrażliwego.
Niekiedy okres od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia prawidłowego rozpoznania może trwać nawet sześć lat, dlatego bardzo ważna jest wiedza dotycząca oznak, diagnostyki i leczenia endometriozy.

O chorobie tej mówimy wówczas, gdy tkankę przypominającą błonę śluzową macicy można znaleźć poza macicą, w innych miejscach w ciele. Tkanka ta tworzy zmiany, zwane zmianami endometriotycznymi, które najczęściej umiejscawiają się na jajnikach i innych narządach miednicy mniejszej. Cykliczny rozrost i złuszczanie chorobowej tkanki powoduje dolegliwości bólowe i może skutkować niepłodnością.

Mimo szeroko zakrojonych badań, nie udało się dotychczas jednoznacznie określić przyczyn powstawania choroby.

Endometrioza występuje u kobiet cierpiących z powodu bolesnego miesiączkowania. Częstotliwość waha się w tym przypadku od 40. do 60 proc. Z kolei u kobiet skarżących się na ból w obrębie miednicy mniejszej, występowanie choroby może sięgać nawet 75. proc.

Z kolei nawet u połowy pań z endometriozą pojawiają się większe lub mniejsze problemy z niepłodnością. Zwiększone ryzyko rozwoju choroby dotyczy głównie kobiet, których matka lub siostra cierpi na tę dolegliwość.

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną. Pomoc medyczna polega na łagodzeniu dolegliwości bólowych, spowalnianiu wzrostu zmian, poprawie płodności lub zapobieganiu nawrotom choroby w przypadku leczenia zmian.

Czasami endometriozę można wyleczyć metodami chirurgicznymi, czyli usunąć jej ogniska. Niestety, po zabiegu choroba niekiedy wraca.

Z kolei leczenie farmakologiczne polega głównie na podawaniu leków przeciwbólowych (niesteroidowych przeciwzapalnych) oraz hormonalnych, takich jak środki antykoncepcyjne, progestageny czy analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę.

Preparaty przeciwbólowe mogą znacznie zmniejszyć nasilenie dolegliwości, ale nie pozostają bez wpływu na przyczynę choroby. Przy dłuższym stosowaniu niekorzystnie wpływają na inne narządy, przede wszystkim na przewód pokarmowy.

Dostępne obecnie metody leczenia umożliwiają wielu dotkniętym chorobą pacjentkom funkcjonowanie przez długi czas bez dolegliwości i znaczne poprawienie jakości życia. Aby leczenie było skuteczne, wymaga konsekwentnego stosowania zaleconych środków. Wskazane są także regularne konsultacje z lekarzem.

Endometrioza może w istotny sposób wpływać na życie kobiet, odbijając się negatywnie na aktywności zawodowej, życiu rodzinnym i związku z partnerem. Dlatego ważne jest, by oprócz doboru odpowiedniego leczenia, poszukać wsparcia w otoczeniu. Pomocą mogą być stowarzyszenia, skupiające kobiety z tym schorzeniem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska