Wielki Czwartek - co to za święto, obrzędy
Wielki Czwartek to święto w Kościele Katolickim, obchodzone w ostatni czwartek przed Wielkanocą, jest częścią Wielkiego Tygodnia. Co to za święto? Wielki Czwartek to święto kapłanów, którzy tego dnia otrzymują upominki i kwiaty od wiernych. W Kościele Katolickim Wielki Czwartek obchodzony jest na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy dwóch sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii.
To należy włożyć do koszyczka ze święconką. Zobacz, co symbo...
Jakie obrzędy są związane z Wielkim Czwartkiem?
Tego dnia wieczorem w kościołach odprawiana jest uroczysta msza, nazywana Mszą Wieczerzy Pańskiej. Jej rozpoczęcie zamyka okres Wielkiego Postu. Wtedy właśnie rozpoczyna się Triduum Paschalne. W trakcie mszy rozbrzmiewa "Chwała na wysokości" - wówczas rozlega się bicie dzwonów. Z Wielkim Czwartkiem związany jest także obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, na pamiątkę zachowania Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy.
Wielki Czwartek - czy trzeba iść do kościoła?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? Czy jest to tzw. święto nakazane, w którym uczestnictwo we Mszy Św. jest obowiązkowe? Zgodnie z prawem kościelnym - nie. Nie jest to bowiem święto nakazane. Dopiero Niedziela Wielkanocna jest dniem, w którym uczestnictwo we mszy jest dla katolików obowiązkowe.
Czy Wielki Czwartek jest z kolei dniem wolnym od pracy i nauki szkolnej? Jest to normalny dzień pracujący, pracownikom nie przysługuje więc tego dnia wolne. Z kolei uczniowie w Wielki Czwartek rozpoczynają już tzw. przerwę świąteczną, która trwa aż do wtorku po Wielkanocy. Oznacza to, że w Wielki Czwartek nie muszą już iść do szkoły.
Zobacz także archiwalny materiał wideo: „Człowiek przemieniony w Jezusa będzie uczył się postawy służby, nawet jeśli wszystkiego od razu nie rozumie”. Prymas Polski w Wielki Czwartek
źródło: TVN24/x-news
