Dostępna w internecie policyjna e-Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszyła pięć dni temu. Służy do informowania stróżów prawa o zdarzeniach, które powtarzają się notorycznie, a nie tych które dzieją się w konkretnej chwili i wymagają natychmiastowej reakcji policji.
- Zgłoszenia, które na mapie będą umieszczali mieszkańcy, pomogą nam w rozlokowaniu zarówno patroli interwencyjnych jak i ruchu drogowego na terenie miasta - podkreśla nadkom. Marzena Solochewicz - Kostrzewska, oficer prasowy grudziądzkiej policji.
Jak to działa?
Niezbędny jest dostęp do internetu i:
- wejść na www.grudziadz.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl
- wejść w zakładkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
- na mapie "kliknąć" na nasze województwo, a następnie na Grudziądz bądź miejscowość powiatu
Wówczas widzimy liczbę sygnałów, datę ich zamieszczenia i rodzaj oraz to na jakim są etapie: zgłoszenia, weryfikacji czy potwierdzenia.
Jeśli chcemy sami umieścić sygnał należy
:
- w lewym dolnym rogu mapy kliknąć na "plus" i wybrać kategorię
- pojawi się ponownie mapa, a w lewym dolnym komunikat "wskaż punkt"
- zaznaczyć na mapie lokalizację (ulicę bądź miejscowość w powiecie).
Reakcja w ciągu kilku dni
Sygnały, które zostaną naniesione na mapę, trafią najpierw do policyjnego koordynatora platformy, następnie zostaną przekazane do naczelników wydziałów (w zależności od ich rodzaju), a ci rozdzielą je do sprawdzenia policjantom. Weryfikacja może potrwać kilka dni.
Aplikacja działa od 5 dni. Zgłoszono już 30 sygnałów, które - jak przyznają policjanci - potwierdzają się. Najwięcej dotyczyło spożywania alkoholu w niedozwolonych miejscach i przekraczania prędkości. Patrole już zadziałały. Sprawcy zostali ukarani bądź pouczeni.