Król miejskiej dżungli Lew, szybko gadająca Zebra, wiecznie nerwowa Żyrafa oraz inteligentna Hipopotamica nadal mieszkają na Madagaskarze, ale takie życie im się już znudziło i chcą wracać do siebie, do Nowego Jorku.
Samolot ostatniej szansy
Obmyślili plan. Ich kumple, Pingwiny, naprawiły stary samolot i to właśnie on ma zabrać ich z powrotem do domu. Samolot zdążył przenieść nietypowych pasażerów do najdzikszego miejsca na ziemi - na równiny Afryki. No nie! Tego podróżni nie planowali. W tymczasowym porcie lotniczym spotykają po raz pierwszy tubylców - przedstawicieli ich gatunków żyjących w naturalnych warunkach. Turyści z nowojorskiego zoo mają twardy orzech do zgryzienia. Wracać do Central Parku czy urządzić mieszkanko w Afryce?
Dylematy gości
Twórcy chcieli pokazać w filmie, jak to jest zostać oderwanym ze swojego miejskiego środowiska i niespodziewanie wkroczyć na afrykańską sawannę?
Prym nad wodopojem
Hipopotam-spaślak będzie zalecał się do Glorii. Rodzice Aleksa, którzy cały czas mieszkają w dżungli, będą podekscytowani przyjazdem syna. Będzie się toczyć walka o przywództwo wśród mieszkańców dżungli o prym nad wodopojem. No a wszystko w rytmach hymnu zwierzaków "Wyginam śmiało ciało".