https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiwat 3 Maja!

Bajbus
Święto Konstytucji 3 Maja zostało ustalone już 5 maja 1791 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało ustalone już 5 maja 1791 roku. rys. Oskar Gliniecki
Była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą. Zrównywała w prawach mieszczan i szlachtę, znosiła liberum veto.

Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem polskiego narodu. Do dziś możemy być z niej dumni.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. Miała być ratunkiem dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów po I rozbiorze. Patrioci chcieli bowiem uratować kraj przed upadkiem. Konstytucja wprowadzała poważne zmiany w ustroju Rzeczpospolitej. Od tej pory Korona i Litwa miały mieć wspólny rząd, skarb i wojsko. Zniesiono wolną elekcję, co oznaczało, że po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego tron miał być dziedziczny (dotychczas władcę wybierała szlachta). Konstytucja 3 Maja likwidowała też liberum veto. Było to prawo, które nakładało na sejm obowiązek podejmowania decyzji jednomyślnie. Wystarczył sprzeciw jednego posła, aby uchwały zostały unieważnione.

Konstytucja wprowadzała też ważne reformy społeczne. Zrównywała w prawach szlachtę i mieszczan, a chłopom zapewniała opiekę państwa. Konstytucja 3 Maja obowiązywała przez rok, zanim została obalona przez konfederację targowicką (było to porozumienie magnatów, którzy chcieli przywrócić dawny ustrój Rzeczpospolitej).

Święto Konstytucji 3 Maja zostało ustalone już 5 maja 1791 roku. Zniesione oficjalnie w 1951 roku, zostało przywrócone jako święto państwowe w 1990. W tym roku będzie po raz pierwszy obchodzone na Litwie.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska