Zakupy już zrobione. CSW zakończyło tworzenie regionalnej kolekcji sztuki współczesnej. Za 900 tysięcy złotych kupiono łącznie 78 prac.
- Centrum wyłożyło 300 tysięcy złotych z własnego budżetu - mówi Dominik Pokornowski, specjalista ds. pr i komunikacji internetowej CSW. - Za te pieniądze kupiliśmy 52 prace 46 artystów z regionu. Dostaliśmy też 100 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za które nabyliśmy prace autorstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz video-projekcje prof. Izabeli Gustowskiej. Natomiast na mocy porozumienia ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Sztuk Pięknych "Znaki Czasu" CSW wykorzystało dotację marszałka naszego województwa i zakupiło kolejne 29 prac.
Do kolekcji udało się pozyskać szereg depozytów (użyczenie prac dla CSW), a w prezencie Centrum otrzymało fotografie autorstwa Marka Noniewicza.
W marcu ruszy portal internetowy Centrum. To będzie coś więcej niż zwykła strona internetowa. Wirtualna galeria umożliwi trójwymiarowy spacer po obiekcie. Nie będziemy musieli wychodzić z domu, by zajrzeć do konkretnego pomieszczenia w Centrum. Poza tym, użytkownicy Centrum będą mogli stworzyć własne minigalerie.
- Uruchomieniu portalu będzie towarzyszyć festiwial CoCArt - mówi Dominik Pokornowski. - Festiwal odbędzie się w dniach 28-29 marca, a główną ideą Festiwalu jest zaprezentowanie nowych trendów w muzyce współczesnej. Będą to koncerty multimedialne, do Torunia przyjadą artyści integrujący muzykę, obraz i sztukę performance. Właśnie w marcu po raz pierwszy będziemy mogli wejść do Centrum.
Natomiast pierwszą wystawę zobaczymy w czerwcu. Tematem przewodnim będzie kolekcjonowanie.
- Dlatego chcemy zachęcić mieszkańców regionu, którzy coś kolekcjonują, by włączyli się do naszego projektu - mówi Dominik Pokornowski. - Stworzymy specjalny katalog, w którym zamieścimy informacje o tym kto, gdzie i co w Toruniu kolekcjonuje.
CSW zaprasza do zgłaszania ciekawych kolekcji z naszego regionu. Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie informacji na adres e-mail: [email protected].
Nowoczesna storna internetowa to nie koniec nowatorskich rozwiązań, które wdraża Centrum. Innym ciekawym pomysłem jest możliwość pobrania w Centrum katalogów w formie dźwiękowej.
- Większość z nas ma telefony zaopatrzone w MP3, odwiedzający Centrum będą mogli ściągnąć w formie MP3 opisy wystawianych dzieł i odsłuchiwać w trakcie oglądania - tłumaczy Dominik Pokornowski.
Co się jeszcze dzieje w CSW? Trwają prace nad stworzeniem regionalnej bazy danych o artystach, kolekcjach i dziełach sztuki współczesnej.
Osoby interesujące się sztuką współczesną znajdą tu szczegółowe informacje o artystach, grafiki komputerowe ich prac, a nawet, jeśli artysta wyrazi zgodę, dane kontaktowe.
- To ułatwienie dla kolekcjonerów, którym łatwiej będzie się skontaktować z wybranym artystą - tłumaczy Dominik Pokornowski. - To też ożywi rynek sztuki w naszym regionie.
Włączmy się do tego projektu
Sybilla Walczyk

W Centrum Sztuki Współczesnej trwają przygotowania do pierwszej wystawy. Obejrzymy ją w czerwcu.
Festiwal, uruchomienie portalu internetowego i poszukiwania kolekcjonerów z całego regionu - Centrum Sztuki Współczesnej przygotowuje się do uruchomienia pierwszej wystawy.