Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online
Współpraca władz Golubia-Dobrzynia z Krajowym Zasobem Nieruchomości
rozbudziła wiele nadziei na mieszkania, których tak bardzo brakuje w mieście. Urząd poinformował, że ma ona odbywać się „poprzez wymianę informacji, materiałów i dokumentów”.
Już po marcowym spotkaniu z Iwoną Michałek i przedstawicielem KZN pojawiło się pytanie – gdzie te mieszkania budowane w ramach rządowego programu mogą powstać, skoro miasto od lat boryka się z problemem braku gruntów pod budownictwo mieszkaniowe.
Wówczas zapytaliśmy Urząd Miasta czy i ewentualnie gdzie, na ile budynków/mieszkań, miasto Golub-Dobrzyń może przeznaczyć tereny pod budownictwo z programów mieszkaniowych skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego? Otrzymaliśmy pismo od burmistrza. Trudno je nazwać odpowiedzią, ponieważ nadal nie wiadomo gdzie i ile mieszkań może powstać.
- Obecnie podjęto działania zmierzające do wzajemnej współpracy pomiędzy Miastem a Krajowym Zasobem Nieruchomości, polegającej na wymianie informacji, materiałów i dokumentów. W tym celu dnia 01.04.2021 roku podpisano stosowne porozumienie. Wspólnie z Radnymi zostanie podjęta dyskusja dotycząca przeznaczenia nieruchomości pod ewentualne przyszłe inwestycje. Ponadto Radnym Miejskim przekazano pakiet projektów uchwał w sprawie utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – pisze burmistrz Mariusz Piątkowski.
Nie ma więc odpowiedzi na kluczowe pytanie - gdzie mieszkania mogłyby powstać.
Konkretne plany na nowe mieszkania w Kowalewie Pomorskim
Konkrety od początku były w Kowalewie Pomorskim. Nie tylko zaplanowano tu powołanie spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.
- Z rządowego programu gmina może pozyskać 3 mln zł na objęcie udziałów w tworzonej spółce. W Kowalewie Pomorskim mamy dwie działki, które możemy przeznaczyć pod budowę mieszkań. Obie znajdują się przy ul. Kościuszki. Jedna jest już objęta planem zagospodarowania przestrzennego, dla drugiej plan powstaje. W sąsiedztwie mamy dwa bloki TBS – z 24 i 36 mieszkaniami. Założenie jest, by w ramach współpracy z KZN powstał przynajmniej jeden podobny budynek. Jeśli będzie zainteresowanie mieszkaniami, to może powstać więcej budynków - wyjaśniła Bożena Rymanowska, kierownik Referatu Techniczno-Inwestycyjnego i Gospodarki Gruntami.
