Storczyki to niezwykle ozdobne kwiaty. Mogą być jedno- i wielopędowe. Zwykle na jednym pędzie mają po kilka kwiatów. Storczyki występują w licznych odmianach, a ich kwiaty mogą być białe, różowe, żółte, fioletowe, kremowe, pomarańczowe.
Czy storczyki rosną w Polsce?
W Polsce również mamy storczyki, tyle że rosną w stanie dzikim, a wszystkie gatunki objęte są ścisłą ochroną. Ze względu na zagrożenie wyginięciem, niektóre gatunki wpisane są do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Storczyk trójzębny (O. tridentata) uważany jest za wymarły.
Zobacz też: Robię to przy rododendronach w kwietniu. Odżywka za 5 zł sprawia, że rododendrony kwitną jak szalone
Ile razy kwitną storczyki?
Storczyki zwykle kwitną raz do roku przez około 4 miesiące. W wyjątkowych przypadkach, gdy rośliny są mocno rozrośnięte, kwiaty mogą pojawić się 2 do 3 razy w roku, a nawet ciągle – wówczas roślina wytwarza nowe kwiaty na starych łodygach.
Takie warunki lubi storczyk
Storczyki mają specyficzne wymagania, jeśli chodzi o najlepsze warunki do wzrostu. W naturze rosną na drzewach jako epifity, dlatego nie można sadzić ich w zwykłej ziemi do kwiatów. Podłoże powinno być przepuszczalne i lekkie, by korzenie miały dostęp do powietrza. Najlepiej kupić gotowe podłoże do storczyków, ale można też przygotować własną mieszankę.
Najlepsze podłoże dla storczyków:
Kora sosnowa – główny składnik, zatrzymuje wilgoć, ale nie powoduje gnicia.
Węgiel drzewny – zapobiega rozwojowi pleśni i gniciu korzeni.
Torf włóknisty lub kokosowy – zwiększa retencję wody.
Perlit lub keramzyt – poprawia przewiewność podłoża.
Mchy – pomagają w utrzymaniu wilgoci.
Jaki storczyk jest najłatwiejszy w uprawie?
Według florystów jednym z najłatwiejszych w uprawie storczyków jest falenopsis. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej (20-24 stopnie C) i nie potrzebuje okresu spoczynku. To oznacza, że może mieć kwiaty przez cały rok. Inne polecane jako łatwe w uprawie storczyki to Oncydium, Dendrobium, Vuylstekeara.
Gdzie najlepiej postawić storczyka?
Jeśli storczyk ma ciemnozielone liście, to znak, że ma za mało światła. Jeśli liście robią się żółtawe – światła jest za dużo.
Parapet wschodni lub zachodni to najlepsza opcja! Storczyk dostaje dużo światła, ale nie jest narażony na ostre południowe słońce.
Południowy parapet również może być, ale kwiat trzeba osłaniać firanką lub odsunąć nieco od okna.
Północny parapet zwykle daje za mało światła, storczyk może gorzej kwitnąć. W takim przypadku warto doświetlać go sztucznym światłem (np. lampami LED do roślin).
Zobacz też: Robię to przy winogronach w marcu. Dzięki temu winorośl obficie owocuje w sezonie
Domowa odżywka do storczyka
Nieodpowiednia pielęgnacja łatwo może sprawić, że storczyk zgubi kwiaty i zmarnieje. Jeśli twoja orchidea wygląda marnie, koniecznie zadbaj o odpowiednie nawożenie storczyka i zapewnij jej właściwe warunki. Szczegóły znajdziesz w poniższej galerii:
