Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włocławek. Oddziały przedszkolne w szkołach są zagrożone

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Czy w ośmiu włocławskich szkołach podstawowych w nowym roku szkolnym nie będzie oddziałów przedszkolnych? Jest taka możliwość. Rada Miasta w tej sprawie podjęła ostatnio uchwałę intencyjną.

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?

Uchwala o zamiarze likwidacji oddziałów przedszkolnych jeszcze o niczym nie przesądza. Ale otwiera drzwi do podjęcia decyzji w tej sprawie. Chodzi o likwidację oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkole Podstawowej nr 10, Szkole Podstawowej nr 12, Szkole Podstawowej nr 14, Szkole Podstawowej nr 18, Szkole Podstawowej nr 22 i Szkole Podstawowej nr 23. Jak podkreślała w trakcie obrad Rady Miasta Agnieszka Biało-piotrowicz, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta we Włocławku, w większości tych szkół nie był prowadzony nabór do oddziałów przedszkolnych - w części szkół w ostatnim roku, w innych od dwóch lat, a nawet od trzech.

Co przemawia za zamykaniem oddziałów przedszkolnych w szkołach ?

Są dwa powody zamiaru likwidacji oddziałów Jak wskazywała dyrektor Białopiotrowicz, chodzi między innymi o ... pieniądze. W związku z nowymi przepisami koniecznym bowiem będzie dostosowanie infrastruktury szkolnej do nowych wymagań, a to wiązałoby się z inwestycjami na poziomie 3,5 miliona złotych. Jest jednak jeszcze inny powód - to demografia. Z analizy danych demograficznych wynika, że dzieci urodzonych w poszczególnych rocznikach jest mniej niż miejsc w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, które zostały utworzone w szkołach podstawowych. W roku szkolnym 2019/2020 było 71 wolnych miejsc, a w roku szkolnym 2020/2021 tych miejsc zostało aż 106.

W związku z tym we władzach miasta zaczął przeważać pogląd, że dalsze utrzymywanie oddziałów przedszkolnych w szkołach jest bezzasadne, a likwidacja tych oddziałów nie zmieni dostępności do edukacji najmłodszym uczniom, bo będą mogli spełniać obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolach publicznych prowadzonych przez miasto, w zespołach szkolno-przedszkolnych oraz w innych placówkach publicznych i niepublicznych prowadzonych nie przez miasto.
Radni większością głosów zgodzili się na podjęcie uchwały intencyjnej. Ale jak zaznaczył Jarosław Hupało (SLD), wiceprzewodniczący samorządu, konieczny będzie powrót do dyskusji w sprawie ewnetualnych zmian. Radny Hupało przypomniał też, że w części szkół nie było naboru do oddziałów przedszkolnych, bo na to nie zgodził się ratusz.

Komisja edukacji powiedziała nie

Negatywnie zaopiniowała projekty likwidacji oddziałów przedszkolnych także komisja edukacji. Przeciwni uchwale intencyjnej byli także radni PiS. Ale większość była za. Dodajmy, że podjęcie tej uchwały przez Radę Miasta było wymogiem formalnym,wynikającym z przepisów prawa oświatowego. Zgodnie z przepisami tego prawa prezydent Włocławka zawiadomi o zamiarze likwidacji oddziałów przedszkolnych rodziców uczniów uczęszczających do danej szkoły. Wystąpi też do kuratora oświaty w celu uzyskania opinii w sprawie likwidacji oddziałów przedszkolnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska