Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włocławscy seniorzy także zapisują się na bransoletki życia. Rekrutacja już ruszyła

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Grzegorz Olkowski
W drugiej połowie roku do seniorów z Włocławka, ale i kilku okolicznych gmin trafią ratujące życie bransoletki. 161 mieszkańców Włocławka otrzyma je za darmo.

Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!

Ta forma pomocy w ramach programu teleopieki domowej adresowana jest głównie do osób samotnych i mających orzeczenie o niepełnosprawności. A przy tym o niskich dochodach. Tacy seniorzy mają bowiem szansę otrzymać bransoletki za darmo. Co trzeba zrobić, żeby taka bransoletkę otrzymać? Najpierw dowiedzieć się, czy miasto lub gmina, w której mieszka osoba zainteresowana bransoletką życia, przystąpiła do programu, którego koordynatorem jest marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.

Krok pierwszy - zgłoszenie do MOPR

Włocławek do tego programu przystąpił. I Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie już przyjmuje zgłoszenia. Ale samo zgłoszenie nie wystarczy, żeby otrzymać bransoletkę, która może uratować życie, a na pewno daje osobom samotnym poczucie bezpieczeństwa. Konieczny bowiem będzie wniosek z załączoną dokumentacją.

Co będzie się liczyło przy weryfikacji wniosku? Jak się dowiedzieliśmy, między innymi to, czy wnioskodawca jest osoba samotną, czy ma problem z wykonywaniem podstawowych czynności, czy ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Jednym z kryteriów będzie kryterium dochodowe. Na tej podstawie stworzona zostanie lista punktowa. I bezpłatne bransoletki będą przyznawane.

Będą też bransoletki z częściową odpłatnością

Kto ma wyższy dochód niż ten punktowany lub nie ma orzeczenia o niepełnosprawności nie jest bez szansy na bransoletkę. W drugiej fazie projektu, prawdopodobnie od lipca br. , mają być bowiem przyznawane bransoletki z częściową odpłatnością. Jak się dowiedzieliśmy w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu, odpłatność ma wynosić 35 złotych miesięcznie.
Obsługa bransoletek jest bardzo prosta, a poczucie bezpieczeństwa, jakie one dają, bezcenne. Jak działają te urządzenia?
Urząd Marszałkowski w Toruniu wyjaśnia, że pilotażowy system opiekuńczo-ratunkowy składa się z nadajników umożliwiających szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu, np. upadku oraz z centrum operacyjnego, w którym odbierane są sygnały alarmowe od podopiecznych siedem dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Wciśnięcie alarmu uruchomi pomoc

Nadajniki z komunikatorem audio mocowane są w bransoletkach, które seniorzy zobowiązani są stale nosić na ręce. Wciśnięcie przycisku alarmowego uruchamia pomoc. Najpierw z podopiecznym próbuje się skontaktować opiekun z centrum operacyjnego. Stosownie do sytuacji, zawiadamia rodzinę, innych bliskich lub sąsiadów, albo np. wzywa karetkę. Wskaźniki w bransoletce przekazują też do systemu informację na temat poziomu ładowania baterii oraz sygnał w przypadku jej zdjęcia.

Poza Włocławkiem do marszałkowskiego programu teleopieki domowej przystąpiły cztery gminy z powiatu włocławskiego - Boniewo, Fabianki, Lubanie i gmina Włocławek. W całym województwie - blisko osiemdziesiąt samorządów. Uzupełnieniem programu ma być wsparcie sąsiedzkie, czyli pakiet usług pomocowych dla seniorów, świadczonych przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie. Takie osoby mają m,in. wspierać seniorów w nauce obsługi bransoletek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska