Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Bydgoszczy działa przy ul. Karłowicza 26. To dobrze wyposażona placówka, wykonująca wiele badań.
Zgodnie z projektem uchwały sejmiku województwa ma - podobnie jak ośrodek we Włocławku - ulec likwidacji. Obie placówki mają zostać połączone z takim samym ośrodkiem w Toruniu. Radni zdecydują o tym w najbliższy poniedziałek (30.09).
Jarosław Wenderlich, wojewódzki radny alarmuje, że w praktyce oznacza to pozbawienie placówki samodzielności i przekształcenie w oddział. - Znane są przypadki najpierw przekształcenia w oddział, a potem całkowitej likwidacji - stwierdza. - Dlatego jestem przeciw. Przypomnę, że ten ośrodek przeprowadza także szkolenia, a mamy w Bydgoszczy Collegium Medicum, mamy kierunek lekarski na Politechnice Bydgoskiej. Poza tym kontaktowałem się z członkami rady społecznej ośrodka, oni nie wiedzą o projekcie uchwały, a ma być głosowana w poniedziałek. Konsultacji nie było, ale projekt już jest. Pamiętam, że w poprzedniej kadencji były wnioski do marszałka o dofinansowanie ośrodka, bezskutecznie. Na tej operacji straci i Bydgoszcz, i Włocławek.
Element reorganizacji wojewódzkich placówek
Podmiotem tworzącym te placówki jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W uzasadnieniu projektu czytamy, że Województwo Kujawsko-Pomorskie w 2007 r. rozpoczęło proces reorganizacji w wojewódzkich zakładach opieki zdrowotnej. W pierwszej kolejności ujednolicono zasady planowania i sprawozdawczości finansowej dla wszystkich jednostek, z uwzględnieniem specyfiki ich działalności. Pozwoliło to na przygotowanie stopniowego procesu systemowej reorganizacji i konsolidacji wojewódzkich jednostek ochrony zdrowia.
Połączone zostały m.in.:
- Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Toruniu i Samodzielne Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Toruniu z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. Ludwika Rydygiera w Toruniu;
- Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu;
- Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Toruniu z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu;
- Szpital Wojewódzki we Włocławku i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stacja Pogotowia Ratunkowego we Włocławku;
- Wojewódzką Przychodnię Stomatologiczną w Bydgoszczy z Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy. Podobnie było z Wojewódzką Przychodnią Dermatologiczną w Bydgoszczy połączoną Wojewódzkim Szpitalem Obserwacyjno-Zakaźnym im. T. Browicza w Bydgoszczy.
Przeniesienie mienia na Toruń
"Przeprowadzone zmiany, z perspektywy ponad 10 lat, pozwoliły na ustabilizowanie sytuacji ekonomicznej i organizacyjnej oraz ugruntowania pozycji wymienionych jednostek pod względem świadczonych wysokospecjalistycznych usług medycznych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Połączenie ośrodków medycyny pracy nastąpi poprzez przeniesienie całego mienia ośrodków w Bydgoszczy i Włocławku na Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Toruniu.
Apel Rady Miasta Bydgoszczy
Podczas środowej (25.09) sesji Rady Miasta Bydgoszcz Jan Szopiński z Nowej Lewicy i Maciej Świątkowski z KO zaproponowali apel do samorządu województwa. Czytamy w nim:
"Rada Miasta Bydgoszczy apeluje do Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego o rozważenie możliwości przekazania Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Bydgoszczy do prowadzenia go przez obecny Wielospecjalistyczny Szpital Miejski
im. Dr. Emila Warmińskiego - SPZOZ w Bydgoszczy.
Szpital Miejski w Bydgoszczy w niedługim czasie zostanie przekazany Politechnice Bydgoskiej jako szpital kliniczny, w związku z otwarciem Wydziału Lekarskiego na Politechnice.
Włączenie specjalistycznej kadry i potencjału materialnego bydgoskiego WOMP w sferę działalności obecnego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy oraz Politechniki Bydgoskiej pomoże w stworzeniu lepszych warunków do kształcenia lekarzy i innych kadr medycznych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Powyższe rozwiązanie wspiera działania Samorządu Województwa służące optymalizacji wykorzystanie istniejącej infrastruktury oraz zasobów samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, co przyczyni się do poprawienia efektywności ich działalności na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Konsolidacja wymienionych jednostek pozwoli na podwyższenie jakości usług medycznych oraz bardziej efektywne kształcenie i doskonalenie personelu medycznego."
Apel radni przyjęli jednogłośnie.
