https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław - odkrycie biochemiczki. Czy przyczyni się do powstania leku na COVID-19?

NG
Czy badania prowadzone na Uniwersytecie w Amsterdamie okażą się przełomowe?
Czy badania prowadzone na Uniwersytecie w Amsterdamie okażą się przełomowe? iStock.com
Dr Ewelina Węglarz-Tomczak, biochemiczka Politechniki Wrocławskiej, na badaniach prowadzonych na Uniwersytecie w Amsterdamie, zidentyfikowała związek, który może blokować koronawirusa w ciele chorego. Jest to pochodna ebselenu. - Sam ebselen nie wykazuje toksyczności. Wierzymy, że toksyczność pochodnej będzie równie niska - mówi. - informuje Onet.pl

Dr Ewelina Węglarz-Tomczak, chemiczka z Politechniki Wrocławskiej, w rozmowie z Onetem mówi:

Przed nami jeszcze wiele różnych testów, ale mam nadzieję, że nasze odkrycie przyczyni się do rozwoju terapii przeciw COVID-19. Związek, który odkryliśmy jest pochodną ebselenu, okazał się bardzo efektywny w hamowaniu enzymu proteazy cysteinowej PLpro z wirusa SARS-CoV-2. Jest on konieczny do tworzenia nowych cząstek wirusa w komórkach ludzkich.

Na pytanie, czy pochodna ebselenu jest bezpieczna w użyciu, odpowiada:

Sam ebselen, który okazał się również aktywny wobec proteazy cysteinowej z SARS-CoV-2, jest bezpieczny, praktycznie nie wykazuje toksyczności. Natomiast czy pochodna ebselenu, która jest najaktywniejsza wobec PLpro, jest również bezpieczna, to się okaże wkrótce. Wierzymy, że toksyczność pochodnej będzie równie niska.

Zapytana o to, kiedy może zostać opracowany lek na koronawirusa, odpowiada:

Myślę, że opracowanie leku na koronawirusa jest realne w ciągu roku, maksymalnie dwóch lat. Wiele będzie zależeć od rezultatów badań na komórkach i badań klinicznych. Wszelkie regulacje w sytuacji pandemii są przyspieszone, więc wszystko trwa o wiele szybciej niż normalnie.

Źródło: Onet.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zaras ją napewno uciszą! Jak by w nas zaszczepiali jakby nie trzeba było? Kto jusz wzią zaszczyk ten wie słyszy głosy tego chcą! STOP TEMU!

Z
Zbigniew Rusek

To jest dobra wiadomość. Powinni też dopuścić do szczepień osoby przed 16. r. życia, gdyż u młodzieży i dzieci także (chociaż rzadziej) zdarzają się choroby przewlekłe, oraz by nie uniknąć epidemii w szkołach.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska