Wsparcie na dobry, wspólny początek pracy

Materiał źródłowy: ARiMR Małgorzata Felińska [email protected]
Grupy producentów rolnych, które zostały wpisane do rejestru marszałka województwa po 1 stycznia 2007 roku.

Mogą skorzystać z pomocy finansowej wypłacanej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 przez pięć kolejnych lat. Pomoc dla grup producentów rolnych w ramach PROW 2007-2013 jest kontynuacją działania zapoczątkowanego w PROW 2004-2006.
Ma ona ułatwić tworzenie i funkcjonowanie grup powstających w celu: dostosowania produkcji do wymogów rynkowych, wspólnego wprowadzenia przez członków grupy dużych, jednolitych partii towarów do obrotu (w tym przygotowania do sprzedaży i organizacji dostaw do odbiorców hurtowych) oraz ustalania wspólnych zasad produkcji ze szczególnym uwzględnieniem jakości zbiorów, wielkości produkcji oraz ochrony środowiska.

Oni mogą pisać wnioski

O wsparcie mogą ubiegać się grupy producentów rolnych zarejestrowane pomiędzy 1 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2013 roku utworzone w sektorach:
- konie żywe, mięso końskie
- żywiec wołowy, mięso wołowe
- świnie żywe, prosięta, warchlaki, mięso wieprzowe
- owce i kozy żywe, mięso baranie i kozie
- drób żywy, mięso i jadalne podroby drobiowe
- króliki żywe, mięso i jadalne podroby królicze
- nutrie żywe, mięso i jadalne podroby nutriowe, skóry surowe
- szynszyle żywe, skóry surowe
- lisy pospolite i polarne, norki, tchórze, jenoty żywe, skóry surowe
- jaja ptasie
- mleko krowie, owcze lub kozie
- miód naturalny i inne produkty pszczelarskie
- kwiaty świeże cięte i doniczkowe
- ziemniaki
- ziarno zbóż
- nasiona roślin oleistych
- ziarno zbóż i nasiona roślin oleistych
- rośliny przeznaczone do produkcji zielarskiej i farmaceutycznej
- ozdobne rośliny ogrodnicze, szkółkarstwo roślin sadowniczych i ozdobnych
- buraki cukrowe
- len i konopie uprawiane na włókno
- szyszki chmielowe
- liście tytoniu suszone
- materiał siewny i sadzeniaki
- produkty roślinne do wykorzystania technicznego lub pozyskiwania energii
- produkty rolnictwa ekologicznego
- produkty regionalne
- ślimaki
- daniele, jelenie i mięso z tych zwierząt.

Tyle mogą dostać

Wsparcie wypłaca się w postaci zryczałtowanej, w pięciu ratach. Każda z nich jest określana na podstawie kolejnych 12-miesięcznych okresów prowadzenia działalności przez grupę (wyłącznie pierwszych pięciu lat), liczonych od dnia, w których grupa została wpisana do rejestru marszałka województwa (właściwego dla miejsca siedziby grupy).

Pomoc naliczana jest na podstawie rocznej wartości netto przychodów ze sprzedaży poprzez grupę produktów lub grup produktów dla których utworzono grupę, wytworzonych w gospodarstwach członków grupy i wynosi:
- 5 proc.(w pierwszym roku),
- 5 proc. (w drugim roku) ,
- 4 proc. (w trzecim roku),
- 3 proc. (w czwartym roku),
- 2 proc. (w piątym roku) wartości produkcji sprzedanej, stanowiącej równowartość w złotych do jednego miliona euro.

Jeśli wartość produkcji sprzedanej przekroczy milion euro, to od kwoty która przekroczy te wartość pomoc wyniesie w pięciu pierwszych latach (licząc od pierwszego roku): 2,5 proc. 2,5 proc., 2 proc., 1,5 proc. i 1,5 proc. wartości produkcji sprzedanej.
Wysokość wsparcia za pierwszy i drugi rok nie może przekroczyć 100 tys. euro, za trzeci 80 tys. euro, za czwarty 60 tys. euro, za piąty 50 tys. euro.

Przykład:

W pierwszym roku działalności grupa sprzedała produkty (objęte dofinansowaniem) warte 1 mln 200 tys. euro. Należna pomoc 5 proc. liczonych do 1 mln euro i 2,5 proc. z 200 tys. euro. Oznacza to, że grupa otrzyma wsparcie w wysokości 55 tys. euro
Grupa producentów rolnych w okresie swojej działalności może otrzymać takie wsparcie tylko raz.

Byle nie po terminie!

Na złożenie wniosku o zamiarze korzystania z pomocy finansowej grupy mają pół roku. Czas ten liczy się od dnia, w którym grupa została wpisana do rejestru marszałka. Natomiast na złożenie wniosku o przyznanie pomocy finansowej grupy mają trzydzieści dni od zakończenia pełnego roku działalności. Dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (właściwy ze względu na siedzibę grupy) przyznaje w drodze decyzji administracyjnej pomoc finansową. Musi to zrobić w ciągu 60 dni liczonych od dnia złożenia wniosku.
Wypłata pomocy (jednej, rocznej raty) następuje w ciągu 60 dni liczonych od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. W przypadku PROW 2007-2013 decyzje w sprawie przyznania pomocy wydawane będą od dnia uzyskania akredytacji przez ARiMR.

- Z dotrzymaniem terminów grupy mają największe problemy - mówią eksperci z zakresu spółdzielczości. - Czasami ze złożeniem wniosku spóźniają się o jeden dzień. W takiej sytuacji nikt nie jest w stanie im pomóc, bo spóźnialscy automatycznie tracą prawo do korzystania ze wsparcia.
- W województwie kujawsko-pomorskim członkowie grup są zdyscyplinowani - twierdzi Tomasz Bieliński, doradca z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Oddział w Zarzeczewie. - Nie przypominam sobie, aby ktoś po terminie złożył wniosek. Wpływ na to ma ciągła praca edukacyjna, stały kontakt grup z naszym ośrodkiem oraz systematyczna pomoc. Oby było tak dalej.
Bieliński zachęca do korzystania z pomocy doradców. - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa też wyszła grupom naprzeciw - dodaje. Jej pracownicy chętnie udzielają rolnikom konsultacji np. w sprawie tego, jakie dokumenty należy skompletować i w jakim terminie je złożyć. - Byleby członkowie grup nie zabierali się za to - jak zwykle - w ostatniej chwili - podkreśla doradca.

Niezbędne dokumenty

Załącznikiem do wniosku o przyznanie pomocy finansowej (pierwszy etap) jest zaświadczenie marszałka województwa o wpisie grupy do rejestru. Uwaga! Ten dokument powinien być wydany nie wcześniej niż trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku.
Z kolei do wniosku o płatność należy dołączyć: zaświadczenie marszałka województwa o wpisie grupy do rejestru (wydane nie wcześniej niż trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku), wykazy faktur VAT i rachunków uporządkowanych chronologicznie.

Faktury i rachunki muszą być potwierdzeniem:
- przychodów netto ogółem grupy ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona,
- wartość i ilość dostarczonych grupie produktów lub grupy produktów przez jej członków,
- przychody netto grupy ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, wytworzonych w gospodarstwach jej członków.
-Taka pomoc dla grup jest bardzo potrzebna - podkreśla Marek Sawicki, minister rolnictwa. - Szkoda tylko, że wciąż tak niewielu polskich rolników chce działać razem.
Ani jednego euro unijnego wsparcia nie otrzymają grupy producentów, które działają nieformalnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie