Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii tematem najbliższego dyżuru w Radiu PiK

Joanna Jankowiak
Joanna Jankowiak
Stres jest stanem, który od czasu do czasu odczuwa każdy z nas. Ma on pewne funkcje adaptacyjne, jednak jeśli utrzymuje się zbyt długo, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Panująca obecnie epidemia koronawirusa jest sytuacją, która sprzyja utrzymywaniu się stanu napięcia, spowodowanego niejasną sytuacją i ograniczeniami, jakie wprowadzono w nasze codzienne życie.

Właśnie z tego powodu tematem najbliższego dyżuru Narodowego Funduszu Zdrowia w radiu PiK będzie tematyka wsparcia psychologicznego w czasie epidemii. W rozmowie uczestniczyć będą dr Lucyna Suś, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, Daria Jaworska, psycholog oraz Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Psychiczne konsekwencje

Dzisiejsza rzeczywistość niesie z sobą wiele czynników stresogennych. – Główną przyczyną jest poczucie, że nasz świat się zmienił – i to nagle. Ta niespodziewana sytuacja, do której nie mogliśmy się przygotować, powoduje w nas silne napięcie – mówi Daria Jaworska, psycholog. – Wielu z nas musi zaadaptować się do nowych warunków, niepewności o przyszłość. Zmagamy się obecnie z dużym obciążeniem psychicznym – dodaje.

A to nie pozostaje bez echa dla naszego zdrowia - przede wszystkim psychicznego. Już dzisiaj specjaliści mówią o znaczącym wzroście liczby osób, które potrzebują wsparcia emocjonalnego. Jego pozyskanie utrudnia dodatkowo fakt izolacji społecznej, do której zmuszają nas restrykcje wprowadzone w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID-19. Są to okoliczności niekorzystne dla naszej równowagi emocjonalnej. Dotyczy to szczególnie osób, które mieszkają same. – Spodziewamy się większej zapadalności na zaburzenia lękowe i nastroju, w tym zwłaszcza depresję – zaznacza psycholog. – Są one związane bezpośrednio z doświadczanymi przez nas obecnie stanami emocjonalnymi, w tym przewlekłym stresem, niepokojem i osamotnieniem – dodaje.

Wspomniane przez psycholog stany mogą mieć również przełożenie na częstsze sięganie po łatwo dostępne używki, w tym alkohol. Przynoszą one bowiem szybką i niewymagającą wysiłku ulgę. Jest to jednak złudna pomoc. – Doraźne radzenie sobie z pogorszonym stanem psychicznym za pomocą alkoholu może nas prowadzić do rozwoju uzależnienia – ostrzega Jaworska. Problem ten wiąże się często ze zjawiskiem przemocy domowej, której ofiary, w sytuacji przymusowej izolacji, znajdują się w patowej sytuacji. – _Narażone są na nią zwłaszcza dzieci, gdy w okresie, w którym pozamykane są szkoły, możliwości porozmawiania o tym problemie poza domem są znacznie ograniczone _– mówi psycholog.

Niektóre problemy, które ujawniła przymusowa izolacja, z wiązane są również z relacjami w rodzinie i jej codziennym funkcjonowaniem. Unaoczniła nam ona, że ograniczenie bezpośredniego kontaktu to trudne doświadczenie – zarówno dla dorosłych, dzieci i nastolatków. – Rodzice zgłaszają się do nas zmartwieni trudnościami wychowawczymi, problemami w komunikacji z dziećmi _– relacjonuje psycholog. – Zarówno dzieci, jak i rodzice mają często trudności w adaptacji do nowej sytuacji, jaką jest nauka zdalna._

Emocje a nasze zdrowie

Stres, który utrzymuje się zbyt długo lub pojawia za często, może zaszkodzić również naszemu zdrowiu fizycznemu. – Odpowiadają za to hormony, które zazwyczaj pomagają nam odnaleźć się w sytuacjach trudnych – mówi Daria Jaworska. – Chodzi głównie o kortyzol, adrenalinę, noradrenalinę. Jeśli działają one na nasz organizm zbyt długo, sprzyjają rozregulowaniu układ hormonalnego i odpornościowego. A to otwiera drogę dla wystąpienia lub zaostrzenia szeregu chorób i dolegliwości – dodaje psycholog.

Musimy mieć bowiem świadomość, że długotrwały stres wcześniejszej czy później odbije się na naszym zdrowiu. Objawy łatwo zignorować, gdyż początkowo są niezauważalne lub mało specyficzne. – By rozpoznać, że nasz organizm ma już dość stresu, warto nauczyć się rozpoznawać podstawowe objawy_– podkreśla psycholog. – Ciało zaczyna wówczas reagować bólem, m.in. głowy, karku, ramion, barków, bioder, kolan, żołądka czy klatki piersiowej. Bólowi mogą towarzyszyć też inne dolegliwości, takie jak drętwienie rąk, biegunka czy kołatanie serca_ – wyjaśnia Jaworska. Najczęściej objawów tych nie kojarzymy ze stresem, uznajemy za to za objawy innych problemów zdrowotnych. Przyjrzenie się emocjom, nauka strategii radzenia sobie ze stresem mogą jednak znacząco poprawić jakość naszego życia, szczególnie, że przedłużająca się kwarantanna wymusza na nas poszukiwanie nowych sposobów adaptacji.

O wsparciu w dobie epidemii

W jaki sposób możemy sobie pomóc? Na jakie wsparcie ze strony NFZ możemy liczyć w tym trudnym czasie? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź podczas najbliższego spotkania w Radiu Pik, na który serdecznie zapraszamy.

Najbliższy DYŻUR EKSPERTA w Radio PiK
TEMAT: Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii
TERMIN: 22.05.2020 r., godz. 12:10
CZĘSTOTLIWOŚCI: FM 100,1 MHz | Włocławek 100,3 MHz | Brodnica 106,9 MHz | DAB+ kanał 11A
LINIA dla SŁUCHACZY: 52/345-50-90

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska