
Co lubią żonkile?
Aby żonkile dłużej zachowały świeżość, dobrze je umieścić w dużym i czystym naczyniu z szeroką szyjką. To zmniejszy ryzyko przemieszczania się bakterii i drobnoustrojów na wszystkie kwiaty. Żonkilom służy lekki chłód. Dłużej wytrzymają w dość chłodnym i niezbyt nasłonecznionym pomieszczeniu, dlatego nie powinny stać w słońcu, na parapecie, blisko grzejnika czy kominka.

Jaka woda do żonkili?
Codziennie zmieniaj wodę w wazonie, aby nie dopuścić do namnażania się bakterii. Warto również czyścić wazon, w którym znajdują się kwiaty. Najlepsza dla kwiatów ciętych jest deszczówka, ponieważ nie zawiera chloru. Można też nalać wodę z kranu do naczynia i zostawić bez przykrycia na kilka godzin, dzięki czemu chlor się ulotni.

Z czym łączyć żonkile?
Łodygi żonkili wydzielają sok, który może być szkodliwy dla innych roślin. Najlepiej nie łączyć żonkili z innymi kwiatami. Aby skomponować mieszaną aranżację, żonkile warto namoczyć w wodzie na całą noc, by uwolniły część soku. Żonkili lepiej nie też stawiać blisko miski z owocami. Owoce emitują etylen, który przyspiesza przekwitanie kwiatów.

Co robić, gdy żonkile więdną?
Gdy żonkile dopiero zaczynają więdnąć, wystarczy nalać do większej miski albo do wanny zimną wodę, ułożyć w niej kwiaty i zostawić tak na kilka godzin. Zwiędłe kwiaty należy szybko usuwać z wazonu. Zwiędłe, a nawet przechylające się ku dołowi kwiaty lepiej od razu wyrzucać, w przeciwnym razie szybko będzie trzeba pozbyć się całego bukietu. Więdnące rośliny wydzielają etylen, który szkodzi innym roślinom.