Program "Kryzys" ma działać w całym województwie. To żądanie wojewody, który dwa lata temu zlecił jego napisanie. Poszczególne powiaty muszą wykupić do niego licencję i zainstalować na swoich terenach. Dotychczas zrobiły to tylko dwa z nich: świecki i toruński. Ale świecki uruchomił bazę danych jako pierwszy. Stało się to wczoraj. Toruń ruszy tydzień później. Od dziś, na stanowisku kierowania straży pożarnej w Świeciu, pracuje specjalista ze starostwa. Dysponuje wiedzą, jakiej nie ma w żadnym innym powiecie kujawsko-pomorskiego. - Ma komputerową mapę numeryczną - wyjaśnia Marek Burzyński, kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego starostwa powiatowego. - Zawiera ona kompleksowe dane przestrzenne. Będziemy z nich korzystać głównie w ratownictwie, ale nie tylko. Przydadzą się też podczas przygotowywania danych statystycznych bądź w ochronie środowiska.
Pomoc dla wszystkich
Mapa pokazuje dokładne rozmieszczenie między innymi: dróg, rzek, mostów, młynów, zbiorników wodnych, schronów, studni, hydrantów oraz innych, równie ważnych rzeczy. - Będziemy ją aktualizować na bieżąco - podkreśla Burzyński. - Z tych danych skorzystają wszystkie służby naszego województwa. Ułatwi to im pracę nie tylko w momencie powodzi, pożarów czy skażenia chemicznego. Na co dzień mapa przyda się na pewno pogotowiu czy policji.
**_Reakcja błyskawiczna
Przyda się, bo przyśpieszy działanie. - _Prezentowaliśmy ten program Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji - mówi Jarosław Stanios, programista z gdańskiej GIS Group, autora "Kryzysu". - Zobaczył, że reakcja służb ratowniczych na sfingowany przez nas wybuch w supermarkecie, była natychmiastowa. Dzięki mapie, drogi ewakuacji zostały ustalone w pięć minut. Szukanie ich w papierach pochłonęłoby godzinę.
**_Ułatwi szukanie
Najprostszy dostęp do mapy będzie miała straż pożarna. - _Na pewno usprawni to pracę dyspozytora - uważa Robert Wojciechowski, zastępca komendanta PKPSP w Świeciu. - _W większości przypadków, nie będzie zmuszony przeglądać dokumentów.
_Warto podkreślić przodownictwo naszego powiatu w tym zakresie. Z uwagi na zagrożenie powodziowe i przebiegającą przez nasze tereny ruchliwą drogę krajową, zdecydowała o nim Marzena Kempińska, starosta świecki. Dzięki niej licencję mieliśmy bardzo szybko. Kosztowała 8 tys. zł.
Wszystko na mapie
Agnieszka Romanowicz

Pracownicy starostwa i straży pożarnej z uwagą przyglądali się możliwościom, jakie stwarza nowy program "Kryzys.
Dzisiaj w powiecie świeckim ruszył pierwszy w kujawsko-pomorskim Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego.