Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy kolory farb z komputerem

(MKJ)
fot. internet
Komputerowe mieszalnie farb są dzisiaj ogromnym ułatwieniem zarówno dla sprzedawców, jak i klientów. Ale warto pamiętać, że na wyborze koloru malowanie się nie kończy.

Każdy, kto kiedykolwiek interesował się plastyką wie, że podstawą do uzyskania gamy barw jest zaledwie kilka wyjściowych kolorów. I tych kilka kolorów stanowi podstawę programu, który umożliwia komputerowy dobór farb malarskich na życzenie.

Światowy autorytet

Wyznacznikiem nowych trendów w kolorach jest Natural Colour System - światowy autorytet w dziedzinie koloru, który w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz niektórych krajach skandynawskich uznany został za normę państwową.
Podstawę NCS stanowi sześć kolorów oznaczonych symbolami: czerwony (R), niebieski (B), biały (W), żółty (Y), zielony (G) oraz czarny (S). Ale system notacji NCS opiera się na podobieństwie danego koloru do sześciu podstawowych. Oprócz barwy uwzględnia także jej jasność oraz poziom nasycenia (chromatyczność).

Z kartą lub wyszukiwarką

W punktach mieszalni farb znajdują się karty kolorów, ułatwiające jego wybór. Właściwą barwę możemy też znaleźć dzięki wyszukiwarce kolorów. Wystarczy w odpowiednim polu w komputerze wpisać kod wybranego przez nas koloru.

Niebezpieczne złudzenie

Mózg człowieka działa na zasadzie porównania kolorów. Potrafimy odróżnić kolor jaśniejszy od ciemniejszego, mniej lub bardziej nasyconego. Rozpoznajemy też jego różne odcienie. Nie powinniśmy jednak do końca ufać obrazom, które za pośrednictwem naszych oczu trafiają do mózgu. Bardzo często ulegamy bowiem optycznym złudzeniom wywołanym przez takie zjawiska jak np. indukcja czy metameryzm.

Iluzja powstaje na skutek zestawień różnych kolorów. Mózg wyolbrzymia, indukuje pewne cechy (szczególnie w takich aspektach jak: zaciemnienie, chromatyczność i barwa. Dlatego ta sama barwa zestawiona z dwoma różnymi wydaje się inna.
Musimy pamiętać, ze kolor będzie sprawiał wrażenie odmiennego, gdy farbą pomalujemy dużą powierzchnię lub kolor ten znajdzie się w otoczeniu innych niż te oglądane wcześniej na karcie kolorów.

Na przykład farba jasnobłękitna, którą pomalujemy elewacje budynku może sprawiać wrażenie "brudnej" bieli.

Ważna faktura, połysk i oświetlenie

Wygląd koloru zależy też od takich czynników jak: faktura powierzchni, stopień połysku farby oraz rodzaj oświetlenia. Przy wyborze koloru często kierujemy się porównywaniem tego, co widzimy teraz z tym co, zapamiętaliśmy.

Zadbajmy o narzędzia

Duży wpływ na uzyskanie pożądanego przez nas koloru mają także narzędzia, za pomocą których planujemy nanoszenie farby. Wybór najtańszych wałków (np. gąbkowych) może spowodować, że nie będziemy w stanie dobrze pomalować wysokogatunkowymi farbami.
Przy malowaniu ścian, dobrym rozwiązaniem są twardsze wałki o niskiej chłonności farby. Dają bardzo cienką powłokę, dzięki czemu uzyskujemy większą wydajność farby.

Wody farba nie lubi?

Farb wodorozcieńczalnych - pomimo nazwy - nie należy rozcieńczać wodą. Woda powinna służyć jedynie do mycia narzędzi malarskich lub co najwyżej do minimalnego rozcieńczania.

Z powodu tiksoptropii, często wydaje się nam, że farba jest za gęsta, ale właśnie w takiej postaci ma doskonałą rozlewność bez rozcieńczania - twierdza fachowcy. - Każdy dodatek wody do tego typu farby może spowodować dużo gorsze schnięcie, konieczność powtórnego malowania, rozwarstwiania się kolorów, nierównomierne chłonięcie farby przez podłoże itp. Należy pamiętać, że jeżeli farba ma naprawdę wysoką jakość, to nie powinniśmy mieć problemu z jej nanoszeniem - nawet bez rozcieńczania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska