Bez względu na to, czy decydujemy się na budowę domu systemem gospodarczym, czy też zlecamy wykonanie wykwalifikowanej ekipie fachowców, inwestycja pochłania mnóstwo czasu, energii i pieniędzy. Każde nietrafione rozwiązanie, np. w postaci zakupu materiałów budowlanych kiepskiej jakości, czy też błąd w sztuce budowlanej, podraża koszty i przeciąga termin oddania budynku.
Na co zatem zwrócić największą uwagę?
Dom ma być ciepły
Nawet najbardziej wyszukany kształt domu, jak i eleganckie wyposażenie, mogą pozostać niedocenione przez domowników, jeśli w środku będzie zimno.
Sezon grzewczy w Polsce trwa zwykle pół roku i w tym czasie musimy liczyć się z wydaniem sporych pieniędzy na ogrzewanie. Należy zatem zwrócić uwagę na właściwości termoizolacyjne materiału budowlanego, z którego chcemy wznosić mury. Ściany, które dobrze trzymają ciepło, znacząco przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania. W sprzedaży dostępnych jest obecnie wiele rodzajów pustaków, bloczków i cegieł, określanych mianem "ciepłych". Jak jednak zorientować się, który z nich jest dla nas odpowiedni?
- Każdy produkt dostępny na rynku musi posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać normy prawa budowlanego. Przed zakupem materiałów ściennych warto jednak dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną przygotowaną przez producenta i sprawdzić, jaką wartością współczynników ë i U charakteryzuje się dany materiał - mówi dr inż. Zbigniew Kuriata z biura projektowego Qprojekt. - Im wartość współczynnika przewodzenia ciepła ë i przenikania ciepła U jest mniejsza, tym materiał jest cieplejszy. Spośród wszystkich materiałów do wznoszenia murów jedno- i wielowarstwowych, najlepsze właściwości termoizolacyjne posiada beton komórkowy - dodaje.
Staranne wykończenie
Doskonałe parametry cieplne bloczków z betonu komórkowego pozwalają na wznoszenie murów jednowarstwowych, co nie zawsze jest możliwe przy wyborze innego rodzaju materiału. Pamiętać jednak należy o tym, że ściana bez dodatkowego docieplenia musi być wykonana ze szczególną starannością.
- Brak płyt styropianowych czy też innych materiałów ocieplających powoduje, że wszelkie niedociągnięcia powstałe w trakcie wznoszenia ścian są na nich widoczne - ostrzega Zbigniew Kuriata. - Bloczki z betonu komórkowego posiadają najczęściej dokładność wymiarową 1 mm, profilowane są na pióro-wpust i dzięki temu nie wymagają użycia zaprawy w spoinie pionowej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wykonywana ściana jest gładka, posiada zwartą strukturę i tym samym polepszają się właściwości termoizolacyjne całego domu - dodaje.
W każdym budynku występują jednak miejsca, które są szczególnie narażone na utratę ciepła, zwłaszcza okolice otworów okiennych i drzwiowych. Aby zniwelować negatywne skutki powstawania tzw. mostków termicznych, zaleca się stosowanie odpowiednich nadproży. Te także mogą być wykonane z betonu komórkowego.
Surowce są ważne
Przy wyborze materiałów do budowy ścian należy też bezwzględnie zwrócić uwagę na surowce użyte do wytworzenia prefabrykatów. Czyste, pozbawione odpadów produkcyjnych bloczki są zdecydowanie zdrowsze i bezpieczniejsze od tych zawierających różne dodatki.
Materiały budowlane powinny spełniać normy. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał 8 czerwca tego roku nowelizację ustawy o materiałach budowlanych, która wejdzie w życie 6 miesięcy po ukazaniu się w Dzienniku ustaw. To zwiększy uprawnienia inspektorów nadzoru budowlanego i dostosowuje polskie prawo do wymogów unijnych.
- Zawsze mogliśmy sprawdzać jakość materiałów budowlanych - wyjaśnia Zbigniew Sulik, zastępca kujawsko - pomorskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w Bydgoszczy. - Jeśli w dokumentacji nie wyszczególniono jakiego materiału użyto i jeśli było uzasadnione podejrzenie, że może stwarzać zagrożenie, inspektor mógł zlecić pobranie próbki nawet z niewidocznej części konstrukcji. Jeśli nie spełniała norm, inwestor mógł zrobić dwie rzeczy: wzmocnić konstrukcję lub ją rozebrać.