Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz trzy szkoły, komputer zrobi resztę za ciebie

Renata Kudeł
Zespół Szkół Katolickich im. ks. J. Długosza - na zdjęciu: wicedyrektor Katarzyna Zarzecka oraz koordynator naboru Joanna Karbowska
Zespół Szkół Katolickich im. ks. J. Długosza - na zdjęciu: wicedyrektor Katarzyna Zarzecka oraz koordynator naboru Joanna Karbowska Fot. Wojciech Alabrudziński
Rozpoczął się tegoroczny nabór elektroniczny do szkół ponadgimnazjalnych. Na razie "odliczyli się" nieliczni.

- To dopiero początek procesu - mówi Paweł Gmys, główny specjalista do spraw informatyzacji Wydziału Oświaty, Sportu i Turystyki we włocławskim magistracie. - Na razie pod adresem nabor.progman.pl/wloclawek zarejestrowaliśmy niewiele wejść, ale to płynna sytuacja, która będzie zmieniać się z dnia na dzień. Szacuje się, że w tegorocznym naborze weźmie udział ok. 2270 uczniów z Włocławka i regionu. To o sto mniej niż w roku ubiegłym, co oznacza zmniejszenie ilości klas (oddziałów) o pięć. Jak twierdzą oświatowcy, cztery najbardziej popularne licea ogólnokształcące, czyli I LO, "Kopernik", "Konopnicka" i "Baczyński", nie powinny mieć kłopotów z naborem. - Niestety, zmniejszenie oddziałów odbije się na szkolnictwie zawodowym - uważa Paweł Gmys. - Z jednej strony obserwuje się większe zainteresowanie nauką w technikach, z drugiej nie każdy uczeń zdaje sobie sprawę, iż nauka w technikum to nie zabawa. Na dodatek do dziś jeszcze pokutuje opinia, że wstyd chodzić do "zawodówki" - technikum to zupełnie inaczej brzmi. Może i brzmi lepiej, ale w efekcie po pierwszym półroczu sporo jest osób, które nie podoławszy poziomowi, nie mają co z sobą zrobić. Przenosić ich nie ma gdzie, bo klas w zawodówce nie utworzono z braku kandydatów. I trudno te oddziały, nawet chcąc bardzo pomóc młodym ludziom, tworzyć w środku roku.
Licea profilowane, choć przewidywano ich definitywny upadek, trzymają się "na powierzchni" oferty oświatowej. W LP w Zespole Szkół Technicznych zainteresowaniem, szczególnie wśród dziewcząt, cieszy się profil socjalny. To często jedyne wyjście dla tych, które z jednej strony nie dostały się do ogólniaka, z drugiej - nie widzą się w technikach. - A szkoda - twierdzi Paweł Gmys. - Dziewczęta, które chciałyby kształcić się w kierunkach technicznych mogą liczyć, także w naszym mieście, na wsparcie z Unii Europejskiej. To są naprawdę preferencyjne dla nich projekty.
Pierwsi chętni, którzy korzystają z udogodnień naboru elektronicznego, już zaznaczyli swoją obecność w wykazie szkół i oddziałów, które zostaną utworzone w roku szkolnym 2010/2011. Jest już m.in. czwórka kandydatów do Technikum Budowlanego, dwójka do Zespołu Szkół Budowlanych, ośmiu chętnych do podjęcia nauki w Zespole Szkół Chemicznych. Pięć osób zgłosiło chęć nauki w Liceum Profilowanym w Zespole Szkół Technicznych (profil socjalny), sześć - w Technikum przy ZST (zawód - technik informatyk).
Po siedmioro kandydatów zadeklarowało chęć nauki w I LO, "Konopnickiej" oraz w "Baczyńskim". Oblegany rok temu "Kopernik" (300 podań na 210 miejsc) na razie czeka na deklaracje. Zgodnie z zarządzeniem władz oświatowych, wydłużono czas tegorocznej rekrutacji. 28 czerwca nie do 12.00 jak do tej pory, lecz do godz. 15.00 można będzie dostarczyć do trzech wybranych przez siebie szkół kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i kopie zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Potem trzeba już tylko czekać na to, jak będzie działać system.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska