Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2010. Dwudziestu dwóch chętnych do objęcia stanowiska! [sylwetki]

IAR
fot. Tytus Żmijewski/archiwum
Do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosiły się łącznie 22 komitety wyborcze, które chcą wystawić swojego kandydata w czerwcowych wyborach prezydenckich. Termin zgłaszania komitetów minął o godzinie 16.15.

pomorska.pl/krajswiat

Więcej informacji z kraju przeczytasz na stronie www.pomorska.pl/krajswiat

Zgłoszono kandydatury: Bronisława Komorowskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Waldemara Pawlaka, Andrzeja Olechowskiego, Grzegorza Napieralskiego, Marka Jurka, Andrzeja Leppera, Zdzisława Podkańskiego, Janusza Korwin-Mikkego, Kornela Morawieckiego, Bogusława Ziętka, Gabriela Janowskiego, Bogdana Szpryngiela, Romana Sklepowicza, Ludwika Wasiaka, Zdzisława Jankowskiego, Józefa Wójcika, Krzysztofa Mazurskiego, Bartłomieja Kurzei, Krzysztofa Sadurskiego, Pawła Soroki, Dariusza Kosiura.

Pierwotnie podawano, że do PKW zgłosiły się 23 komitety kandydatów na prezydenta. Okazało się jednak, że jeden potencjalny kandydat - Ryszard Chmielewski - nie zgłosił swojej kandydatury.

"Musimy dokończyć ich misję" - Jarosław Kaczyński kandydatem PiS na prezydenta

Do zawiadomienia o powstaniu komitetu należało dołączyć - oprócz tysiąca podpisów z poparciem - zgodę kandydata na powołanie komitetu, zgodę na kandydowanie, a także oświadczenie lustracyjne kandydata - a jeśli już je złożył - informację, kiedy i gdzie to zrobił. Jeżeli wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji komitetu wyborczego będą prawidłowe, to PKW w ciągu trzech dni podejmie uchwałę o jego rejestracji.

Na rejestrację swoich kandydatów na prezydenta komitety mają czas do 6 maja do północy. Do rejestracji kandydata niezbędne jest zebranie 100 tys. podpisów. Każdy, kto chce udzielić swojego poparcia konkretnemu kandydatowi, powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i złożyć podpis.
Wybory prezydenta Polski odbędą się 20 czerwca 2010 r.

Bronisław Komorowski
Marszałek Sejmu, kandydat Platformy Obywatelskiej. Rocznik 1952, historyk, działacz opozycji w PRL, poseł od 1991 roku. Związany był z m. in. Unią Wolności i AWS, zasiadał m. in. w rządach Mazowieckiego i Buzka. Wykonuje obowiązki prezydenta kraju.

Jarosław Kaczyński
Prezes Prawa i Sprawiedliwości. W PRL działał w opozycji. Premier 2006 - 2007. Związany w Porozumieniu Centrum, Ruchu Odbudowy Polski, Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001 razem z bratem Lechem założyli PiS. Obronił doktorat na Wydziale Prawa i Administracji w Uniwersytecie Warszawskim. Rocznik 1949.
- Tragicznie przerwane życie Prezydenta RP, śmierć elity patriotycznej Polski, oznacza dla nas jedno: musimy dokończyć Ich misję. Jesteśmy Im to winni, jesteśmy to winni naszej Ojczyźnie. Choć pogrążeni w bólu i żałobie, związani wieczną pamięcią o stracie, mamy obowiązek wypełnić Ich testament.
Polska to nasze wspólne, wielkie zobowiązanie. Wymagające przezwyciężenia także osobistego cierpienia, podjęcia zadania pomimo osobistej tragedii - z oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego na stronie internetowej PiS.

Grzegorz Napieralski
Lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z wykształcenia politolog, pracował w prywatnych firmach i w zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Do Sejmu dostał się w 2004 roku, a partią kieruje od 2008 r. Ma 36 lat.

Waldemar Pawlak
Wicepremier i szef Polskiego Stronnictwa Ludowego. Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dwukrotnie był premierem (1992 oraz 1993-1995). W Sejmie zasiada nieprzerwanie od 1989 r. Urodził się w 1959 r.

Andrzej Olechowski
Kandydat niezależny, wspierany przez Stronnictwo Demokratyczne. Minister w rządach Olszewskiego i Pawlaka. Jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej. Ekonomista (doktorat na SGPIS). Rocznik 1947.

Andrzej Lepper
Przewodniczący Samoobrony Rzeczpospolitej Polskiej, wicepremier w rządach Marcinkiewicza i Kaczyńskiego. Nieprawomocnie skazany na dwa lata więzienia i trzy miesiące za tzw. "seksaferę". Uczył się w technikum rolniczym (matury nie zrobił). Rocznik 1954.

Marek Jurek
Szef Prawicy Rzeczpospolitej. Historyk, działał w PRL w opozycji, zakładał Zjednoczenie Chrześcijańsko - Narodowe. Był posłem PiS i marszałkiem Sejmu (2005-2007). Ur. w 1960 r.

Janusz Korwin-Mikke
Lider Wolności i Praworządności, długo związany z Unią Polityki Realnej. Opozycjonista w PRL. Magister filozofii, publicysta, mistrz krajowy w brydżu, trzykrotnie kandydował na prezydenta RP. Rocznik 1942.

Zdzisław Podkański
Lubelski działacz ludowy, były poseł Parlamentu Europejskiego (2004-2009), lider Stronnictwa Piast. W rządzie Włodzimierza Cimoszewicza był ministrem kultury.

Kornel Morawiecki
Przewodniczący Partii Wolności. W czasach PRL szef Solidarności Walczącej. Rocznik 1941. Z wykształcenia fizyk.

Bogdan Szpryngiel
Przedsiębiorca z Opola. Bez powodzenia kandydował podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego z list Libertas.

Bogusław Ziętek
Lider Polskiej Partii Pracy. Ma wykształcenie średnie techniczne. Rocznik 1964.

Roman Sklepowicz
55-letni przewodniczący Stowarzyszenia Poszkodowanych Przez System Bankowy i Prawny. Był oficerem wywiadu wojskowego PRL.

Ludwik Wasiak
Prezes Stronnictwa Narodowego im. Romana Dmowskiego oraz pułkownik Polskich Drużyn Strzeleckich.

Gabriel Janowski
Senator I kadencji i poseł na Sejm I, III i IV kadencji, w latach 1991-93 był ministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

Zdzisław Jankowski
Były poseł Samoobrony (2001 - 2005), działał również w Lidze Polskich Rodzin. Wykształcenie średnie zawodowe. Rocznik 1943.

Józef Wójcik
Kapitan żeglugi, kandydat niezależny.

Krzysztof Mazurski
geograf, krajoznawca, podróżnik

Bartłomiej Kurzeja

Krzysztof Sadurski

Paweł Soroka
politolog, doktor nauk humanistycznych

Dariusz Kosiur
Inżynier mechanik, publikuje w prasie narodowej. współzałożyciel stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska