Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie. Głosuj tam, gdzie będziesz. Niepełnosprawnym i starszym pomoże pełnomocnik

Jolanta Zielazna [email protected] tel. 52 32 63 139
fot. archiwum
Weekendowy wypad, kajakowy spływ nie są przeszkodą w głosowaniu. O ile nam na tym zależy.

Kup Gazetę Pomorską przez SMS

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

Uwaga

Uwaga

Jakich formalności należy dopełnić, by głosować przez pełnomocnika - szczegółowo napiszemy w piątkowym papierowym wydaniu "Pomorskiej".

- Na 20 czerwca umówiliśmy się na spływ. Na wodzie przecież nie zagłosuję - mówi Roman, czterdziestokilkuletni bydgoszczanin. I wieszczy, że będą to pierwsze wybory, na które nie pójdzie.

Na wodzie rzeczywiście nie zagłosuje, ale może to zrobić w dowolnej wsi, w której zejdą na ląd. Po warunkiem, że zabierze z sobą jeden dokument.

Krzyżyk nie niweczy
"Gdziekolwiek będziesz - zagłosuj" - przekonują organizatorzy kampanii społecznej, która ma podnieść frekwencję w wyborach prezydenckich. Bo nie jest to nasza mocna strona. Pięć lat temu prezydenta RP wybierała połowa uprawnionych. W ostatnich wyborach samorządowych frekwencja wynosiła 53,88 proc, w dwa lata wcześniej 40,57 proc.

Dlatego kolejny już raz koalicja organizacji pozarządowych "Masz głos, masz wybór" namawia nas, byśmy korzystali ze swego prawa. - Chcemy pokazać, że postawienie krzyżyka wyborczego nie krzyżuje planów - mówi Joanna Załuska, koordynator kampanii z ramienia Fundacji im. Stefana Batorego. - Jest wiele możliwości oddania głosu. W tych wyborach dużo łatwiej będzie wziąć udział także osobom niepełnosprawnym i powyżej 75 roku życia dzięki wprowadzeniu możliwości głosowania przez pełnomocnika.

Na stronie www.gdziekolwiek-bedziesz.pl organizacje przygotowały wiele użytecznych informacji wyborczych.

Wojewoda pomoże
Po powodzi część gmin może mieć problemy z przygotowaniem wyborów. Ucierpiały pomieszczenia, w których zwykle działały komisje obwodowe, mogą być kłopoty z przygotowaniem spisów wyborców.

Dlatego minister spraw wewnętrznych i administracji zobowiązał wojewodów, by udzielili gminom pomocy. Wojewoda kujawsko-pomorski rozesłał wczoraj w tej sprawie pismo do wszystkich samorządów. - Na razie sygnałów o konieczności pomocy z gmin nie mamy - mówi Piotr Kurek, rzecznik wojewody - ale jeśli będzie potrzebna, to jej udzielimy.

Zaświadczenie wiele załatwi
A wracając do Romana, który wybiera się na spływ - nic nie stoi na przeszkodzie, by mógł wybrać prezydenta. Wystarczy, że do 18 czerwca z bydgoskiego Ratusza weźmie zaświadczenie o prawie do głosowania. Z tym dokumentem może pojawić się w dowolnej komisji obwodowej, która dopisze go do spisu wyborców.

Ten, kto chce głosować w konkretnej miejscowości, innej niż ta, w której mieszka, powinien do 10 czerwca złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której chce głosować. Wtedy zostanie wykreślony ze spisu w miejscu zamieszkania, a głosować będzie mógł tylko we wskazanej miejscowości.

Pełnomocnik wyręczy
W tym roku łatwiej też będzie głosować osobom niepełnosprawnym i tym, którzy ukończyli 75 lat. Bo po raz pierwszy będą mogli oddać głos przez pełnomocnika. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć najpóźniej 10 czerwca, ale nie warto czekać do ostatniej chwili ze względu na procedurę.
Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska