Sołtys i rada sołecka są jednostkami pomocniczymi gminy. Ważna informacja dla kandydatów - nie można ubiegać się jednocześnie o stanowisko sołtysa i członka rady. Głosować może każdy pełnoletni mieszkaniec sołectwa.
Zobacz też: Targi i wystawy rolnicze 2015 - ogólnopolskie i regionalne kujawsko-pomorskie. Sprawdź terminy
Data wyborów, czyli najczęściej też zebranie wiejskie i powinien to być dzień wolny od pracy. W gminie Gruta statut wskazuje, że wójt ogłasza wybory najpóźniej 1 miesiąc przed upływem kadencji, a same wybory muszą odbyć się najpóźniej 1 miesiąc po upływie kadencji poprzedniego sołtysa i rady sołeckiej, objaśnia Beata Bielik z Urzędu Gminy w Grucie. - Zazwyczaj zgłasza się jeden lub dwóch kandydatów na sołtysa, po kilku do rady sołeckiej - wspomina poprzednie wybory przedstawicielka urzędu.
Ustawodawca nie narzuca zasady kworum, jednak w wielu wsiach, aby wybory były ważne, głosy musi oddać przynajmniej 10% uprawnionych. Tak też jest w gminie Gruta. Jeśli to nie nastąpi i głosy odda mniej niż 1/10 stałych mieszkańców sołectwa, wójt wyznacza drugi termin. Wówczas nie obowiązuje już minimalna liczba głosujących.
Wybory przeprowadza komisja wybrana ze zgromadzonych (osoby posiadające prawo głosowania), ale nie może to być żaden z kandydatów na sołtysa lub rady sołeckiej, jego małżonek, dzieci, rodzice czy dziadkowie, spowinowaceni i będące w stosunku przysposobienia.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Komisja przyjmuje zgłoszenia kandydatów, przeprowadza wybory, podaje wyniki i sporządza protokoły. Kandydaci zgłaszają się ustanie na początku zebrania. Wygrywają kandydaci z największą liczbą głosów.
Czytaj e-wydanie »