- halą, boiskiem i bieżnią. W przyszłości myśli się również o wybudowaniu basenu.
Dlaczego Kurzętnik? - W Nowym Mieście nie ma odpowiednich terenów na taką inwestycję. W Kurzętniku jest wystarczająca działka pod budowę szkoły, boiska oraz basenu - wyjaśnia Stanisław Czajka, starosta nowomiejski, inicjator budowy nowej szkoły.
Wybudowanie nowej placówki oznaczać będzie zamknięcie podobnej w swym zakresie szkolenia szkoły w Nowym Mieście. Mieszczącej się w bardzo małym budynku - Zespołu Szkół Rolniczych. - Budynek w Nowym Mieście będziemy mogli spieniężyć, obiekt przeznaczyć chociażby na bank czy inną instytucję. Pozyskane w ten sposób pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na wkład własny na inwestycję w Kurzętniku.
Przeniesienie nowomiejskiego "rolnika" do Kurzętnika będzie wiązało się z przeniesieniem - zarówno uczniów jak i nauczycieli. - Nie będzie żadnych zwolnień. Mamy bardzo dobrą kadrę pedagogiczną. Na pewno znajdzie się też miejsce na nowych specjalistów - mówi starosta.
Budowa ZSZ to wspólna inwestycja nowomiejskiego starostwa i gminy Kurzętnik. Przewidywany koszt budowy - budynku dydaktycznego i sali gimnastycznej (ma być budowana na wzór brodnickiego ZSR) wyniesie ok. 10 mln złotych. Pieniądze na budowę mają być pozyskane z unijnych funduszy na szkolnictwo zawodowe w latach 2007-2013.
Powiat nowomiejski chce wykorzystać szansę, aby stworzyć młodzieży możliwość kształcenia zawodowego w kierunkach potrzebnych na dzisiejszym rynku pracy.
- W powiecie powstają co i rusz nowe zakłady pracy. Dlatego chcielibyśmy wprowadzić dwa kierunki nauczania - w branży metalowej i drzewnej. Ale nie chcemy kształcić typowych tokarzy, szlifierzy. Nasi uczniowie muszą nauczyć się pracy na automatach, sprzęcie jaki wykorzystywany jest w obecnej technologii. Ponadto chcemy kształcić sprzedawców, kucharzy, nie zabraknie też kierunków typowo rolniczych.
Zespół Szkół Zawodowych ma powstać na działce (grunt gminy - wkład własny w inwestycję) przy obecnej drodze krajowej za CPN-em Orlen (przed zjazdem do Kurzętnika).
Rok 2013 - przewidziany na zakończeni inwestycji to data optymalna. - Jeśli uda się wcześniej będziemy się cieszyć. Ale zakładamy, że budowa miałaby zostać ukończona właśnie w 2013 roku - mówi włodarz powiatu.
Kompleks szkolny będzie się składał z budynku dydaktycznego, sali sportowej z zapleczem, boisk sportowych, bieżni lekkoatletycznej, parkingów oraz w przyszłości basenu z niecką o długości 25 m. Ten ostatni powstanie jeśli starostwu uda się znaleźć strategicznego przedsiębiorcę.
