https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyciągnięta dłoń

Tekst i fot. Daniel Dreyer
Pedagodzy Ośrodka  prowadzą zajęcia dla  dzieci, aby uchronić je przed zagrożeniami  czekającymi w przyszłości.
Pedagodzy Ośrodka prowadzą zajęcia dla dzieci, aby uchronić je przed zagrożeniami czekającymi w przyszłości.
Najmłodszy pacjent grudziądzkiego punktu konsultacyjnego dla narkomanów miał 11 lat. Nie potrzebował już zwykłej porady, tylko prawdziwego leczenia.

     11-latek uzależniony był od wdychania oparów rozpuszczalników i klejów. Wymagał stacjonarnego leczenia w specjalistycznym ośrodku. Tak jak narkomani z kilkuletnim stażem.
     Młodzi narkomani
     
- Już od dłuższego czasu widzimy, że narkotyki dotykają coraz młodszych ludzi. Problem z nimi mają już gimnazjaliści, a nawet najstarsi uczniowie szkół podstawowych - mówi Joanna Iwanowska, z punktu konsultacyjnego przy grudziądzkim Ośrodku Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej. - Dlatego nasze działania i programy profilaktyczne kierujemy do dzieci młodszych. Przyniosą one najlepszy skutek, kiedy dziecko pozna skutki uzależnienia zanim zdąży sięgnąć po narkotyki.
     _Jeden z takich programów, realizowany już od dłuższego czasu, nazwano "Oczy szeroko otwarte". Za pośrednictwem terapeutów z Ośrodka do niemal 400 osób trafiły materiały szkoleniowe. Otrzymali je nauczyciele, rodzice, kuratorzy sądowi i policjanci.
- Najważniejsze, że program skonstruowany jest tak, aby odstraszał, a nie rozbudzał zainteresowanie uczniów narkotykami - dodaje Iwanowska.
     Sztuczka z procentami
     
W Ośrodku na pomoc liczyć mogą nie tylko narkomani i ich rodziny. Prowadzone są tu również porady dla alkoholików.
- Nasz terapeuta informuje i motywuje do leczenia odwykowego i rehabilitacji. Do udziału w takich spotkaniach alkoholików trudno namówić, dlatego wykorzystujemy pewną sztuczkę - postanowiliśmy, że rozłożenie płatności za nocleg w izbie wytrzeźwień jest możliwy tylko w gabinecie terapeuty - mówi Alfred Józefiak, dyrektor grudziądzkiego Ośrodka.
     Taniec zamiast nudy
     
Ważnym elementem działania Ośrodka jest świetlica, w której spotyka się trudna młodzież, często z rodzin patologicznych. Znajdują tutaj pomoc pedagogiczną, często szansę na rozwijanie swoich zainteresowań. Najlepszym przykładem jest grupa tańca break dance. Tancerze z ośrodka rozwijają się i zaczęli już występować podczas imprez rekreacyjnych i sportowych.
     Młodzi ludzie zamiast błąkać się po podwórkach swoją energię spalają na ćwiczeniach coraz trudniejszych figur tanecznych.
     Przystań dla pań
     
Na szczególną pomoc w Ośrodku liczyć mogą kobiety, ofiary rodzinnej przemocy. Najważniejszy jest Hostel, w którym schronienie do czasu rozwiązania problemów, znajdują kobiety i dzieci, nie mogące wrócić do domu. Kobietom Ośrodek zapewnia pomoc psychologiczną i prawną, a ich dzieciom zajęcia z pedagogiem.
     
- Wszystko to robimy, aby zmienić wizerunek naszego Ośrodka, który dotychczas przede wszystkim kojarzył się z Izbą Wytrzeźwień - mówi Józefiak. - _Izba oczywiście, cały czas funkcjonuje, jednak teraz naszym najważniejszym zadaniem jest profilaktyka i pomaganie ludziom, którym czasami nie ma kto podać dłoni.
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska