Wyjaśniamy. Odejść z pracy w zgodzie

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA [email protected]
Fot. digitouch
Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. W jednym zakładzie pracuję od pięciu lat. Obowiązuje mnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Poszukałam sobie nową pracę. Umowę o pracę chciałabym szybciej rozwiązać. Jak to zrobić? - pyta pani Alina ze Żnina

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron jest najbezpieczniejszym i najdogodniejszym dla obu stron sposobem rozwiązania umowy o pracę.

Pracownik może być zainteresowany rozwiązaniem umowy na mocy porozumienia stron z różnych powodów. Mogą decydować względy osobiste, np. konieczność wyjazdu za granicę. Najczęściej jednak pracownik zainteresowany jest szybkim odejściem z firmy, gdy dostaje ofertę lepszej pracy. Ma to szczególnie znaczenie wówczas, gdy pracownika wiąże, np. trzymiesięczny okres wypowiedzenia, a oferta nowej pracy jest krótsza.

Zgoda obu stron
Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody na rozwiązanie umowy w drodze porozumienia w zaproponowanym przez pracownika terminie, pracownikowi pozostaje rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Pod warunkiem jednak, że nadal będzie zainteresowany odejściem z firmy.

Odmowa pracodawcy na rozwiązanie umowy w uzgodnionym terminie nie przeszkadza, aby pracownik szukał porozumienia w kwestii skrócenia okresu wypowiedzenia.

Może się zdarzyć, że pracodawca za względu na potrzeby firmy nie przyjął oferty pracownika na rozwiązanie umowy w zaproponowanym terminie, ale wyrazi zgodę na skrócenie okresu wypowiedzenia, np. z trzymiesięcznego na miesięczny.
Żadna ze stron nie musi również podawać przyczyn zawarcia porozumienia.

Przede wszystkim strony powinny uzgodnić termin, w którym nastąpi rozwiązanie umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy może nastąpić w każdym czasie, strony mogą tutaj uzgodnić dowolny odpowiadający im termin.

Stosownie do swojej woli strony mogą więc uzgodnić, że umowa ulega rozwiązaniu ze skutkiem natychmiastowym "z dnia na dzień".

Treść porozumienia powinna więc zawierać oświadczenie woli obu stron o rozwiązaniu umowy o pracę oraz określenie terminu rozwiązania umowy.

W porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę strony mogą uzgodnić również inne postanowienia dotyczące rozwiązania umowy o pracę. Można na przykład w porozumieniu takim ustalić, że pracownik w dniu rozwiązania umowy o pracę otrzyma od pracodawcy odprawę pieniężną, określić sposób wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

W każdym czasie
W przypadku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron nie mają zastosowania przepisy ochronne wprowadzające w określonych sytuacjach lub wobec określonych grup pracowników tzw. zakazy wypowiadania umów o pracę. Oznacza to, że m.in. w przypadku porozumienia nie obowiązuje zakaz dotyczący wypowiadania umów o pracę w okresach ochronnych, a strony mogą swobodnie określić datę ustania zatrudnienia.

Porozumienie stron zakłada wolę obu stron rozwiązania umowy o pracę. Jeśli powodem rozwiązania umowy o pracę są przyczyny ekonomiczne, zmiany organizacyjne (tzw. przyczyny niedotyczące pracowników), to pracownikowi przysługuje prawo do odprawy pieniężnej. Odprawa przysługuje nawet wówczas, gdy to pracownik spodziewając się zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy, występuje z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie