Spis treści
Idea Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+
Hasłem tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ jest „Szkoła Zaufania”. Organizatorom przyświeca prosta idea – stworzenia mapy miejsc, w których osoby ze społeczności LGBTQ+ będą mogły czuć się akceptowane i nie będą narażane na wykluczenie i przemoc.
Chociaż to już czwarta odsłona tej inicjatywy, po raz pierwszy odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Minister Równości i Rzeczniczki Praw Dziecka. – Widzimy was, słyszymy... – mówiła Minister do Spraw Równości Katarzyna Kotula, obejmując patronat nad akcją. Wsparcie okazały także samorządy miast i województw na niespotykaną dotąd skalę.
– Tegoroczny Ranking pokazuje, że zmiana postaw zaczyna być obecna w szkołach. Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, ale wsparcie instytucji państwa jest nieocenione. Wreszcie instytucje są tam, gdzie powinny, czyli po stronie nas, młodzieży. Niestety nadal zauważamy przypadki szkół w Rankingu, które ocenione są na mapie na czerwono i jest to dla nas niepokojące. Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. To nasze podstawowe prawa – mówi Mateusz Trzaska, współkoordynator Rankingu.
Dwie warszawskie szkoły na podium rankingu
W Rankingu wzięło udział ponad 2000 szkół. Spłynęło 12 tysięcy głosów z całej Polski, z czego ponad połowa pochodziła z mniejszych miejscowości. Na podium krajowego zestawienia stanęły dwie warszawskie szkoły średnie i jedna zabrzańska.
Osoby biorące udział w głosowaniu oceniały m.in. ogólną atmosferę w szkole, a także odpowiadały na pytania o wsparcie zaufanych osób i działania placówki, mające na celu przeciwdziałaniu przemocy. Chociaż prym wiodą duże miasta, nie zabrakło też mniejszych miejscowości. Wśród pierwszych 25 placówek znalazły się szkoły m.in. z Żywca, Opola, Kielc, Chojnic, Człuchowa.
Niepokojące statystyki dot. przemocy
Wciąż jednak wiele placówek ma problem z przemocą rówieśniczą: 41% osób uczestniczących w badaniu deklaruje, że doświadczyło przemocy psychicznej ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 49% z innych względów. Wysoki jest także poziom przemocy fizycznej. Jej doświadczenia ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową deklaruje 28% osób, a 27% z innych powodów. Problemem jest także fakt, że wciąż wiele młodych osób nie ma w szkole nikogo, komu mogłoby zaufać i pozostaje bez wsparcia.
– Naszym hasłem jest Szkoła Zaufania, ponieważ aż 32% osób uczniowskich, które wzięły udział w badaniu, nie mają nawet jednej osoby, na którą mogliby liczyć w szkole. Od wielu lat mamy problem z niską dostępnością opieki psychologicznej. Trudno zaufać komuś, z kim nie mamy okazji się widywać lub rozmawiać. Często sami nie wiemy, że możemy o tę pomoc się zwracać lub poprosić o nią innych uczniów czy rodziców. Dlatego tak ważna jest rola Ministerstwa, w którym jesteśmy, aby to zaufanie odbudować – mówi Aleksandra Stube z Fundacji GrowSPACE. – Konieczne są zmiany systemowe. Grono pedagogiczne, psychologowie i pedagodzy szkolni są przeciążeni nadmiarem obowiązków lub nie mają zapewnionych odpowiednich narzędzi do udzielania właściwej pomocy.
Lista 10 szkół wyróżnionych Tarczą Zaufania
- „Bednarska” i Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji (Warszawa)
- XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego (Warszawa)
- III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu (Zabrze)
- Saska Szkoła Realna – Liceum Ogólnokształcące (Warszawa)
- Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące COGITO w Żywcu (Żywiec)
- II Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasielnicy Społecznego Towarzystwa Oświatowego (Warszawa)
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej (Łódź)
- I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie (Olsztyn)
- Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (Opole)
- Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 „SOS” (Warszawa)
Tutaj znajdziesz pełną listę placówek objętych badaniem wraz z wynikami.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
