Znawcy rynku pracy twierdzą, że negocjacje pierwszej płacy muszą być wygrane przez obie strony. W przeciwnym razie, w ostatecznym rozrachunku, straci zarówno pracodawca, jak i jego przyszły pracownik.
Przygotuj się...
Zanim zaczniesz rozmawiać z pracodawcą powinieneś wykazać się własną inicjatywą. Po pierwsze zorientuj się, jaka jest średnia wysokość wynagrodzenia na podobnym stanowisku w firmach z tej samej branży. O ile to możliwe, zrób własny "wywiad" na temat stawek wynagrodzeń w twoim przyszłym miejscu pracy. Najważniejsze to dowiedzieć się, ile zarabiała osoba na stanowisku, które masz objąć lub na takim, którego zakres obowiązków jest zbliżony do tych, jakie wkrótce będziesz wypełniać. Określ też własne potrzeby i wymagania. Z nich pod żadnym warunkiem, nie możesz zrezygnować podczas negocjacji.
Pochwal i...
Przede wszystkim musisz znać swoją wartość i sposób, w jaki możesz przysłużyć się firmie. Następnie spróbuj przekonać pracodawcę, że jesteś mu niezbędny. Pochwal się swoimi kompetencjami zawodowymi i wszelkimi zaletami. Zapamiętaj, że znacznie łatwiej cokolwiek wynegocjujesz, jeśli będziesz entuzjastycznie nastawiony do własnej kandydatury.
Zapamiętaj
Bezwzględnie przestrzegaj następującej reguły: to, czego nie uda się wynegocjować na początku, będzie bardzo trudne do osiągnięcia w kolejnej fazie rozmów. Pamiętaj: pensja to nie wszystko. Czasem warto trochę "odpuścić" na rzecz np. służbowego samochodu, czy telefonu komórkowego. Upewnij się, że ustalenia z negocjacji zostały zawarte w umowie o pracę.
Wynegocjuj pierwszą pensję
(maw)
Zażądać więcej czy mniej? Gdzie przebiega granica wysokości płacy, której bezwzględnie nie wolno przekroczyć? - oto podstawowe dylematy osoby, która będzie negocjować swoje pierwsze w życiu wynagrodzenie.