Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wyniki badań alarmują – prawie połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami. Wygoda czy konieczność?

OPRAC.:
Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że prawie połowa Polaków w wieku 18-34 lata wciąż mieszka pod jednym dachem z rodzicami. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, czy to typowo polskie zjawisko, czy występuje ono także w innych krajach Unii Europejskiej. Dowiedz się, dlaczego młodzi „nie idą na swoje”!

Spis treści

Brak mieszkań dla młodych Polaków – jaki jest powód?

Ekspert portali RynekPierwotny.pl oraz GetHome.pl, Marek Wielgo, twierdzi że dla coraz większej części młodych Polek i Polaków zakup mieszkania, a nawet najem na zasadach rynkowych, jest poza zasięgiem finansowym. Świadczy o tym rosnący odsetek „gniazdowników”, jak nazywani są młodzi dorośli w wieku od 25 do 34 lat, którzy już pracują, ale wciąż mieszkają pod jednym dachem z rodzicami. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2022 r. odsetek „gniazdowników” w naszym kraju przekroczył poziom 50 proc. Dla porównania średnia UE wynosi nieco ponad 30 proc. Ekspert przyznaje, że członkostwo w Unii przyniosło poprawę sytuacji mieszkaniowej w wielu aspektach, np. zdecydowanie poprawił się w naszym kraju standard mieszkań, są one większe i lepiej wyposażone. Jednak dla wielu młodych Polek i Polaków, którzy marzą o usamodzielnieniu się, może się to wydać marną pociechą. Bariera od lat jest wciąż ta sama: wysokie w porównaniu do zarobków ceny zakupu i najmu mieszkań.

młode małżeństwo klucze do mieszkania
Młodzi Polacy uważają, że własne mieszkanie to symbol niezależności. Niestety, własne M to wciąż dobro luksusowe dostępne dla nielicznych. Freepik

Jedynie rok 2019 przyniósł niewielką poprawę sytuacji. Odsetek „gniazdowników” spadł wtedy do poziomu niespełna 44 proc., co mogło być efektem wzrostu dostępności kredytów, czyli ich rekordowo niskiego oprocentowania. W kolejnych latach było już jednak tylko coraz gorzej. Najpewniej na skutek lawinowo rosnących cen mieszkań oraz stawek czynszu, szczególnie wysoki regres Eurostat odnotował w ubiegłym roku. Odsetek „gniazdowników” wzrósł bowiem aż o ponad 2 pkt proc. Dodajmy, że od 2005 r. ten wskaźnik zwiększył się o ponad 12 pkt proc.

„Gniazdownicy” nie tylko w Polsce – UE też boryka się z tym problemem

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że wyższy niż u nas odsetek „gniazdowników” występuje w Chorwacji, Grecji, Słowacji, Portugalii i Włoszech. Należy jednak zauważyć, że w większości tych krajów (wyjątkami są Chorwacja i Słowacja), Eurostat odnotował poprawę sytuacji młodych. W naszym regionie Europy taka poprawa miała miejsce w ubiegłym roku w Czechach, na Węgrzech, Łotwie, Litwie i Estonii. Są też jednak kraje na Zachodzie Europy, w których ubiegły rok przyniósł regres. Wśród nich są Niemcy, Francja, Hiszpania i Irlandia.

Wyniki badań alarmują – prawie połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami. Wygoda czy konieczność?
materiał prasowy

Od lat krajami, w których młodzi najszybciej „wyfruwają” z rodzinnego gniazda są Finlandia, Dania i Szwecja. Tam odsetek „gniazdowników” nie przekracza 4 proc., a na dodatek w 2022 r. ten wskaźnik wyraźnie się obniżył. W Skandynawii młodzi, którzy decydują się na mieszkaniową samodzielność, mają przeciętnie niespełna 22 lata, zaś w naszym kraju – blisko 29 lat. Dodajmy, że Polska zajmuje 18. miejsce wśród 27 krajów UE pod względem wieku, w którym młodzi ludzie zaczynają samodzielne życie. Co ciekawe, młode Polki opuszczają rodzinny dom przeciętnie o 2,5 roku wcześniej niż młodzi Polacy.

Wyniki badań alarmują – prawie połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami. Wygoda czy konieczność?
materiał prasowy

Słabe warunki mieszkaniowe to przyczyna niżu demograficznego w Polsce

O ile w krajach na południu i północy Europy poziom „gniazdownictwa” jest determinowany przez uwarunkowania kulturowe, to u nas kluczowe znaczenie mają czynniki ekonomiczne, a wśród nich niepewność na rynku pracy – ocenia Marek Wielgo. I podkreśla, że właśnie m.in. z powodu braku perspektyw na samodzielne lokum, wiele par odkłada decyzję o posiadaniu pierwszego lub kolejnego dziecka, a nierzadko rezygnują z potomstwa. Wskazuje na to m.in. tegoroczne badanie fundacji Habitat for Humanity Poland. W tym badaniu zapytano Polki i Polaków m.in. o to, czy są takie decyzje życiowe, które uzależniają od poczucia bezpieczeństwa w kwestii zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. W Habitat wyjaśniają, że dla jednych może to oznaczać posiadanie własnego mieszkania lub domu, a dla innych, np. długoterminowy najem lub względną łatwość spłaty kredytu mieszkaniowego. Niemal jedna trzecia Polek i Polaków przyznało, że od stabilnej sytuacji mieszkaniowej uzależnia powiększenie rodziny.

Wyniki badań alarmują – prawie połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami. Wygoda czy konieczność?
materiał prasowy

Czy rok 2023 przyniesie poprawę sytuacji „gniazdowników”? Ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl przyznaje, że co prawda młodzi mogą ubiegać się o kredyt 2 procent na zakup pierwszego mieszkania. Niestety, wygląda na to, że tym programem rząd wyświadczył im niedźwiedzią przysługę. Jak na razie efektem jest gwałtowny wzrost cen mieszkań w największych metropoliach, gdzie popyt na nie jest największy. Z drugiej strony przestały rosnąc czynsze. Jest więc szansa, że więcej młodych Polek i Polaków będzie mogło sobie pozwolić na mieszkaniową samodzielność.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyniki badań alarmują – prawie połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami. Wygoda czy konieczność? - RegioDom.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska