Mój mąż we wrześniu ub.r. w czasie pracy doznał okropnego bólu w okolicach kręgosłupa. Pomimo bólu jeszcze następnego dnia poszedł do pracy. Wieczorem zawiozłam go do lekarza i okazało się, że wysunęły się dwa kręgi i męża czeka operacja. Lekarz także poinformował mnie, że mąż powinien otrzymać odszkodowanie, bo to zdarzyło się w pracy. Czy mężowi przysługuje odszkodowanie? - DANUTA ze Świecia
Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 roku o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 1983 roku nr 30, poz. 144 ze zm.) za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z pracą:
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności w interesie zakładu pracy, nawet bez polecenia,
w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy w drodze między siedzibą zakładu pracy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Jeżeli więc wysunięcie kręgów u pani męża było spowodowane jakimś nagłym zdarzeniem wywołanym przyczyną zewnętrzną np. podniesieniem przedmiotu o znacznym ciężarze, a także pozostawało w związku z wykonywaną pracą - mąż byłby uprawniony do jednorazowego odszkodowania z tego tytułu.
Par. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1998 roku w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz.U. nr 115, poz. 744 ze zm.) stanowi, że pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poinformować niezwłocznie o wypadku swojego przełożonego. Po dokonaniu zgłoszenia pracodawca powołuje zespół powypadkowy, który ustala okoliczności i przyczyny danego zdarzenia. W tym celu zespół między innymi przesłuchuje poszkodowanego i ewentualnych świadków wypadku. Po zebraniu wszystkich informacji zespół sporządza - nie później niż w ciągu 14 dni od zawiadomienia o wypadku - protokół powypadkowy, z treścią którego obowiązany jest zapoznać poszkodowanego.
W protokole znajduje się kwalifikacja danego zdarzenia jako wypadku przy pracy bądź też niewyczerpanie znamion wypadku przy pracy.
Tak więc proszę niezwłocznie zdarzenie zgłosić pracodawcy w celu przeprowadzenia stosownego postępowania w sprawie.
ZAPAMIĘTAJ!
Nie każda choroba pracownika może być wypadkiem przy pracy uzasadniającym prawo do jednorazowego odszkodowania. Aby dane zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy muszą być łącznie spełnione trzy przesłanki: nagłość zdarzenia, wywołanie go przyczyną zewnętrzną, związek z wykonywaną pracą.