Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypędź grzyba z łazienki

(pio)
Nawet najładniejsza łazienka straci na estetyce, jeżeli na ścianach lub suficie pojawi się grzyb
Nawet najładniejsza łazienka straci na estetyce, jeżeli na ścianach lub suficie pojawi się grzyb Fot. sxc
- Mam łazienkę bez okna. Po kąpieli wszystkich domowników jest w niej zawsze dużo pary i bardzo wilgotno. Chyba przez to na ścianach i suficie pojawił się grzyb. Co zrobić, żeby się go pozbyć? -zastanawia się Czytelnik.

Grzyby "łazienkowe" mogą powodować alergie. Drugim minusem jest to, że przebarwienia i plamy w kątach ścian, między kafelkami czy w rogu kabiny prysznicowej albo wanny wyglądają brzydko.

Co zrobić, żeby pozbyć się grzyba-intruza? Przede wszystkim zadbać o dobrą wentylację. Jeśli łazienka ma okno, to jej zaleta. Latem można wietrzyć pomieszczenie cały dzień, a nawet noc .Wilgotne ręczniki rozwieszamy na suszarce, lince do prania lub grzejnikach. Tam staną się naturalnymi nawilżaczami.

Dużą rolę odgrywa też wentylator w kratce wentylacyjnej. Najlepsze są te czułe, które po wyjściu z łazienki i zgaszeniu światła pracują jeszcze 10-15 minut. Zrezygnujmy z drzwi, które nie mają kratki na dole albo inne wywietrzników, którymi umyka m.in. para. Co z tego, że ładnie się prezentują, skoro mogą być powodem grzyba? Do wentylacji, aby sprawniej działała, można dostawić dodatkowy wiatrak, który uruchamia się np. w momencie włączania światła.

A gdy grzyb już się pojawił? Walczyć z nim! Na rynku są środki przeciwgrzybiczne. Dostępne są w spryskiwaczu albo w opakowaniach tzw. uzupełniających. Tego nie wolno wdychać. Można więc np. spryskać łazienkę na wdechu, wyjść i szybko zamknąć drzwi. Po około pół godzinie można z powrotem wejść.

Gdy grzyb wkradł się między płytki lub kafelki, najlepiej wymienić silikon na nowy. Trzeba zainwestować w odpowiedni uszczelniacz - octowy lub neutralny. Pierwszy dobrze się przyczepia np. do ceramiki i zachowuje na długo kolory. Wadą jest jednak to, że nie nadaje się do uszczelnień wokół akrylowych wanien, brodzików i kabin prysznicowych. Można nim za to fugować kafelki. Drugi z kolei służy do uszczelnienia przestrzeni między płytkami, umywalką czy wanną akrylową lub tworzyw sztucznych. Jest przeznaczony do miejsc o dużej wilgotności. Skuteczny jest też chlor. Można kupić wybielacz ACE i polać delikatnie miejsca grzybem zmienione.

Pomocne są także osuszacze elektryczne. Mają jednak dwa minusy -pobierają dużo prądu, a poza tym - najlepsze modele kosztują kilkaset złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska