https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypróbowani

(go)
Trzecioklasiści weźcie się do pracy! W listopadzie czeka Was próbny egzamin gimnazjalny.

     Próba nie jest obowiązkowa, ale większość szkół zdecydowała się ją przeprowadzić. Sprawdź, czy twoje gimnazjum chce dać ci szansę i pozwoli przećwiczyć egzaminacyjne procedury. Szkołom, które się zgłosiły, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku dostarczy po jednym teście z części humanistycznej i po jednym z matematyczno-przyrodniczej. Szkoła będzie musiała sama zadbać o powielenie egzaminacyjnych zestawów.
     14 listopada o godz. 9.00 rozpocznie się próbny egzamin z części humanistycznej,
     15 listopada o godz. 9.00 próbny egzamin z części matematyczno-przyrodniczej.
     Rozwiązane testy nie trafią do egzaminatorów, jak to się dzieje po prawdziwym egzaminie. Zostaną sprawdzone w szkole, a wyniki nie będą miały wpływu na wasze oceny.
     Po co więc ta próba?
     - Uczniowie będą mogli poćwiczyć, przekonać się, co już potrafią, a nad czym powinni jeszcze popracować. Wyniki będą znane przed Gwiazdką, będzie więc dosyć czasu, by do prawdziwego egzaminu dobrze się przygotować, popracować nad sobą, nadrobić braki - tłumaczy Małgorzata Roszkowska-Szylko, wicedyrekto Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
     Nauczyciele po sprawdzeniu waszych testów zorganizują wywiadówki, pokażą wasze prace rodzicom. - To powinno zmobilizować uczniów - tłumaczy Małgorzata Roszkowska-Szylko. - Rodzice przekonają się, jak ich dziecko radzi sobie z egzaminacyjnym stresem, jakie popełnia błędy. Zwykle bowiem jest tak, że po egzaminie uczeń przychodzi do domu i mówi: - Wszystko w porządku, zadania rozwiązałem, jak należy. Później okazuje się, że wynik jest słaby, a rodzic zdziwiony: jak to się mogło stać?
     Zanim przystąpicie do prawdziwego egzaminu gimnazjalnego, przypominamy, co trzeba o nim wiedzieć:
     - jest obowiązkowy. Bez niego nie ukończysz szkoły. I choć egzaminu nie można "oblać" (liczy się sam fakt przystąpienia), warto przyłożyć się i zdobyć jak najwięcej punktów. Przy przyjęciu do liceum czy technikum wynik egzaminu liczyć się będzie w takim samym stopniu, jak osiągnięcia na świadectwie ukończenia gimnazjum.
     - za rozwiązanie zadań w obu częściach egzaminu można w sumie zdobyć 100 punktów. W maju tego roku, gdy egzamin zdawali wasi starsi koledzy, większość mogła tylko pomarzyć o takim sukcesie. Średni wynik w kraju: 58 pkt, w województwie kujawsko-pomorskim - 55. Znaleźliśmy się na krajowym szarym końcu.
     - na rozwiązanie zadań z każdej części egzaminu uczeń ma 120 minut
     - zdecydowana większość gimnazjalistów otrzyma testy standardowe, identyczne w całym kraju. Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu (np. dysleksją) mogą pisać egzamin w osobnej sali i mieć o połowę więcej czasu, niż pozostali uczniowie. Ich prace będą też sprawdzane według innych kryteriów.
     - uczniowie niewidomi, słabo widzący, słabo słyszący lub z upośledzeniem w stopniu lekkim - otrzymają zestawy egzaminacyjne dostosowane do dysfunkcji.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska