Uroczysta sesja rozpoczęła się od wręczenia nagród i odznaczeń. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, a następnie wręczył odznaczenia w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy. Srebrnym Krzyżem Zasługi została uhonorowana Alicja Federowicz, wieloletnia radna miejska, działaczka społeczna oraz pielęgniarka. Medale "Stulecia Odzyskania Niepodległości" otrzymali: Katarzyna i Mirosław Becmerowie, prowadzący Dziecięco-Młodzieżową Grupę Estradową, a także Dziecięcą Akademię Rozwoju i Umiejętności.
– Zupełnie nie spodziewaliśmy się tak wielkiego wyróżnienia – przyznała Katarzyna Becmer. – To dla nas ogromny zaszczyt. Nasza praca od lat jest skupiona wokół dzieci, młodego pokolenia, które staramy się kształtować i wychowywać. Wszystko po to, żebyśmy jako nasze miasto i społeczeństwo mieli w przyszłości potencjał.
Co roku, podczas święta miasta, samorządowcy przyznają tytuł "Zasłużony dla Miasta Rypin", który jest wyrazem uznania zasług dla rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego miasta oraz tworzenia wspólnego dobra. W tym roku wyróżnienie otrzymała Barbara Buchalska. Nagrodzona jest emerytowaną pracowniczką służby zdrowia. Całe życie zawodowe była związana z rypińskim szpitalem, pracując na różnych oddziałach. Angażowała się społecznie, kierując "punktem opieki nad chorymi w domu", działającym przy PCK, a także prowadząc biuro oddziału rejonowego tej organizacji.
– Dziękuję wszystkim, którzy zauważyli moją pracę i zaangażowanie – mówiła Barbara Buchalska. – To dla mnie ogromny zaszczyt i wielkie wyróżnienie. Postaram się, dokąd zdrowie pozwoli, wciąż pomagać innym.
Rypin uhonorował przyjaciół
Tegoroczną nowością Dni Rypina są statuetki "Rypiński Bosy Antek". Pomysłodawcą wyróżnienia jest burmistrz Paweł Grzybowski, który przyznał, że dzięki tej inicjatywie chce spowodować, by określenie "Bosy Antek" nie miało już pejoratywnego zabarwienia.
– Wiele naszych przedsięwzięć nie udałoby się zrealizować, gdyby nie dobre dusze, przyjaciele Rypina. To właśnie ich chcemy nagrodzić – tłumaczył Paweł Grzybowski.
Statuetki Rypiński Bosy Antek otrzymali:
- Anna Gembicka – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
- Jarosław Perzyński – burmistrz Sierpca;
- prof. Grzegorz Górski;
- Anna Wilkanowska – dyrektor Szpitala Powiatowego w Rypinie;
- dr Michał Kułakowski – ordynator w rypińskim szpitalu;
- firma Cedrob – nagrodę odebrał Tomasz Walerowicz, dyrektor generalny Zakładu Produkcji Pasz Cedrob.
Przyjaźń rypińsko-ukraińska
Piątkowa sesja zakończyła się tradycyjnym przekazaniem kluczy do bram miasta. W tym roku burmistrz i przewodniczący rady wręczyli je ukraińskim rodzinom, które mieszkają w Rypinie.
– Chcemy podziękować, Rypin jest wielki – mówili mieszkańcy pochodzący z Ukrainy. – Wielki sercem, ludźmi, tym dobrem, którego doświadczamy. Życzymy dalszego rozwoju i kolejnych sukcesów. One na pewno nadejdą, bo macie tu wspaniałych ludzi.
Podczas uroczystości nie zabrakło występów artystycznych. Na scenie pojawili się m.in. Anna Pankowska, Monika Piskorska, instrumentalista Michał Kossakowski oraz tancerze: Katarzyna Nowakowska i Oliwier Dąbrowski. Finałowy występ przygotowali: pianistka Natalia Woźnicka i rypiński tancerz Natan Grzybowski. Publiczność obejrzała ponadto film dokumentalny Wawrzyńca Turowskiego, który pokazał historię gości z Ukrainy, dziś mieszkających w Rypinie.
Po południu samorządowcy, duchowni i mieszkańcy spotkali się ponownie, tym razem pod pomnikiem św. Jana Chrzciciela. Na miejscu biskup Piotr Libera dokonał aktu zawierzenia miasta patronowi Rypina.
Wieczorem, na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Stowarzyszenie Tradycja i Rozwój zorganizowało Noc Świętojańską. W naszej galerii możecie zobaczyć zdjęcia z piątkowych wydarzeń.
Sponsorem Głównym Dni Rypina 2022 jest PKN ORLEN. Partnerami wydarzenia są: Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, Stowarzyszenie Tradycja i Rozwój, Cedrob S.A., RKS „Lech” i Wiksbud Sp. z o.o. Wydarzenie honorowym patronatem objęła wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.
