Zobacz wideo: Pół tysiąca przeszczepień szpiku u dzieci w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy
Wakacje się skończyły, czas przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia. Okazja ku temu nie byle jaka, zbliża się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który może zorganizować u siebie każda szkoła – nie tylko podstawowa, ale także średnia, bo egzaminy mają różne stopnie trudności. Co więcej, szkoły z akcją mogą przeprowadzić poza szkolnymi murami, wychodząc na ulice czy do urzędów. Zdarzało się już, że z tabliczki byli egzaminowani nawet prezydenci miast!
Polecamy także
- Wydarzenie odbywa się zgodnie z hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W ramach akcji uczniowie tworzą specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych kolegów, osoby dorosłe z tabliczki mnożenia. Komisje znajdują się w szkołach, natomiast Patrole wychodzą na ulice, do parków, sklepów i przepytują przypadkowych przechodniów - przypomina główny organizator ŚDTM Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania.
Kto zda egzamin, zostanie „Ekspertem Tabliczki Mnożenia” i dostanie legitymacje
Egzaminy przybierają różne formy, jednak najczęściej wybierane są egzaminy ustne.
- W takim przypadku egzaminowany losuje z koszyka Komisji mały los z pięcioma przykładami mnożenia. Proponujemy losy o zróżnicowanym stopniu trudności - tak, aby nawet dla osoby, znającej perfekcyjnie tabliczkę mnożenia, egzamin był wyzwaniem. Każda osoba, która odpowie poprawnie na wszystkie pytania z losu, otrzymuje tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” oraz symboliczną legitymację - objaśnia organizator.
Do 24 września zgłoście swój udział w XI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia!
Akcja ŚDTM odbywa się w pierwszy piątek października, który w tym roku przypada już 1. dnia miesiąca. Przed egzaminami - od 27 do 30 września br. - organizator zaleca przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw: „Matematyczny marmur”, „Hasło dnia” oraz z gier z wykorzystaniem kart Grabowskiego: „Piłkarz matematyk” i „Królowa skakanki”.
Aby wziąć udział w akcji wystarczy do 24 września br. godz. 22 bezpłatnie zarejestrować się na stronie: www.wmtday.org. Organizator główny, czyli Wydawnictwo Karty Grabowskiego udostępnia materiały (np. losy egzaminacyjne, plakaty, afisze) na stronie internetowej akcji. Koordynatorzy lokalni (w każdej szkole powinien być minimum jeden koordynator) pobierają materiały i organizują akcję ŚDTM według propozycji wydawnictwa lub własnego scenariusza.
Do 22 października szkoły wysyłają sprawozdania z przebiegu akcji do organizatora głównego, który od 26 listopada będzie przyznawał elektroniczne dyplomy za udział w ŚDTM 2021 (dyplomy będą odstępne na www.wmtday.org po zalogowaniu się na swoje konto).
Wśród szkół z całego świata akcję ŚDTM przeprowadzą także uczniowie z Bydgoszczy
W zeszłym roku w akcji brało udział ponad 600 000 uczestników, m.in. z Polski (około 520 tys.). W roku 2021 dotąd zgłosiło się już ponad 4200 szkół m.in. z Rosji, Chorwacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, a nawet Brazylii, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Mołdawii oraz Polski. Tylko z samej Bydgoszczy organizowanie u siebie akcji XI ŚDTM zgłosiło się dotąd 25 szkół, w tym m.in. ZSE, Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Sokrates. Zespół Szkół Katolickich czy Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2.
Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski - matematyk, trener lekkiej atletyki i założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne (3 kolory)”, które opracował wraz z córką Justyną Grabowską-Dybek.

