Wolontariusze nigdy nie będą chodzić w pojedynkę, zawsze w kilkuosobowych grupach z conajmniej jedną pełnoletnią osobą. Wszyscy kwestujący będą mieć zawieszony w widocznym miejscu zalaminowany identyfikator zawierający następujące dane: indywidualny numer, zdjęcie wolontariusza i jego adres zamieszkania oraz numer ankiety. Oprócz tego na identyfikatorze musi być hologram w kształcie serduszka i pieczątka uprawniająca do prowadzenia zbiórki.
Każdy z wolontariuszy mieć będzie też specjalną tekturową puszkę kwestarską, oklejoną banderolami WOŚP. Przy otworze na wrzucane pieniądze znajduje się numer, który musi się zgadzać z tym umieszczonym na identyfikatorze kwestującego. Puszka nie może być w jakikolwiek sposób naruszona. Istotne jest też zwrócenie uwagi, czy jest na nim XVIII Finał WOŚP. Żadna inna liczba jest niedopuszczalna. Może się bowiem zdarzyć, że ktoś zachował puszkę z poprzednich finałów i będzie próbował ją wykorzystać w tym roku. Puszka musi być w nienaruszonym stanie.
Wolontariusz musi mieć też przy sobie serduszka. Jeśli mu się skończą, jest zobowiązany szybko przyjść do sztabu po kolejne.
Wolontariusz zbiera pieniądze tylko na ulicach miast, miasteczek i wsi - nie kwestuje "pukając do
drzwi". Pieniądze do puszek zbierane będą tylko w dniu finału, czyli w niedzielę 10 stycznia.
Poza tym każdego wolontariusza można sprawdzić. Policja będzie posiadała ich listę.
Listę wszystkich sztabów WOŚP, regulamin wolontariusza, plany imprez a także wiele innych przydatnych informacji związanych z XVIII finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdziesz na stronie www.wosp.org.pl