https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z archiwum Jerzego Riegla - unikatowe reprodukcje zdjęć chóru "Lutnia"

HANKA SOWIŃSKA, [email protected], tel. 052 326 31 33
Pamiątka wydana nakładem Towarzystwa Śpiewaków Polskich "Lutnia” w grudniu 1909 roku
Pamiątka wydana nakładem Towarzystwa Śpiewaków Polskich "Lutnia” w grudniu 1909 roku
Najstarsze chóry i towarzystwa śpiewacze powstały w latach siedemdziesiatych XIX w. Zakładali je Polacy mieszkający w Bydgoszczy, jak i ci, którzy w poszukiwaniu lepszego życia migrowali w zachodnie rejony Cesarstwa Niemieckiego. Grupa rodaków z Bremy zawiązała Towarzystwo Śpiewaków Polskich "Lutnia".
W 1950 r. do  Towarzystwa Śpiewu „Lutnia” wstąpił Jerzy Riegel. Zachowała się legitymacja z numerem 63.
W 1950 r. do Towarzystwa Śpiewu „Lutnia” wstąpił Jerzy Riegel. Zachowała się legitymacja z numerem 63.

W 1950 r. do Towarzystwa Śpiewu "Lutnia" wstąpił Jerzy Riegel. Zachowała się legitymacja z numerem 63.

Niedawno w "Albumie" pokazywaliśmy archiwalne fotografie (z roku 1914 i lat 40. XX w.) , na których uwiecznieni zostali członkowie Towarzystwa Śpiewaków Polskich "Lutnia" w Bremie i Bydgoszczy. Dziś publikujemy kolejne zdjęcia. Udostępnił nam je Jerzy Riegel, bydgoski artysta fotografik.

Katarzyna i Jan Eisopowie, chorążowie chóru na tle sztandaru, który po I wojnie trafił do Bydgoszczy.
Katarzyna i Jan Eisopowie, chorążowie chóru na tle sztandaru, który po I wojnie trafił do Bydgoszczy. fot. J. Riegel

Katarzyna i Jan Eisopowie, chorążowie chóru na tle sztandaru, który po I wojnie trafił do Bydgoszczy.
(fot. fot. J. Riegel)

Towarzystwo Śpiewaków Polskich "Lutnia" w Bremie organizowało zabawy, koncerty, wystawiało przedstawienia.

Wychodząca w tym mieście "Gazeta Polska", w wydaniu z 2 marca 1906 r., pisała: "W niedzielę, dnia 25 lutego urządziło Tow. Śpiew. Polskich "Lutnia" w Bremie zabawę z dwoma przedstawieniami amatorskimi. O godzinie 8 zaczęło się pierwsze przedstawienie "Dziady". Tu trzeba nadmienić, że publiczność z ogromnym natężeniem śledziła przebieg oddania tego tak dla amatorów trudnego dramatu. Po przedstawieniu prezes Towarzystwa p. Klatt powitał gości i w treściwych słowach określił nasze smutne położenie na obczyźnie. Nie zapomniał również o naszych rodach zza kordonu, którzy z powodu zawieruch panujących w Królestwie ucierpieli, nawołując obecnych, aby choć drobnym datkiem przyczynili się do uśmierzenia nędzy".

2 sierpnia 1914 r. odbyła się w Bremie uroczystość poświęcenia sztandaru chóru. W okresie międzywojennym sztandar trafił do Bydgoszczy (poniżej widzimy go na zdjęciu wykonanym przez Jerzego Riegla).

Po II wojnie chór został reaktywowany. Członkiem Towarzystwa Śpiewu "Lutnia" został właśnie pan Riegel. Pokazywane dziś fotografie są reprodukcjami archiwalnych zdjęć, wykonanymi przez pana Jerzego lub oryginalnymi, zrobionymi przez artystę-fotografa w latach 50. i 60.

Przypomnijmy, że amatorski ruch śpiewaczy był jedną z najlepiej rozwijających się dziedzin życia kulturalnego w ostatniej ćwierci XIX wieku. Do chórów i towarzystw śpiewaczych należeli zarówno Polacy jak i Niemcy. W latach poprzedzających wybuch I wojny światowej istniały w Bydgoszczy trzy duże chóry polskie - męski "Halka" i mieszane - "Święty Wojciech" oraz "Moniuszko". Było też kilka sekcji śpiewaczych, zorganizowanych przy stowarzyszeniach polskich.
Panu Jerzemu Rieglowi serdecznie dziękujemy za udostępnienie fotografii.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska