W Gniewinie (powiat wejherowski, woj. pomorskie) przebywała delegacja inowrocławskiej wspólnoty garnizonowej, reprezentowana przez ks. ppłk. Tomasza Skupnia, mjr. Marka Pawlaka i Mariusza Bolewickiego. Przekazała ona malowidło Matki Boskiej Strzebielińskiej, namalowane na wzór Matki Boskiej Częstochowskiej do kaplicy więziennej w Strzebielinku, autorstwa nieżyjącego już artysty malarza Antoniego Szymkowskiego, czołowego działacza "Solidarności" z Torunia. Jego dzieło zawierały znamienne słowa: Wiara, Nadzieja, Miłość oraz Prawda, Godność, Równość.
Antoni Szymkowski internowany na początku stanu wojennego wraz z działaczami "Solidarności" z regionów bydgoskiego i toruńskiego najpierw w Potulicach, a następnie w Strzebielinku na Wybrzeżu. W tej ostatniej miejscowości znajdował się jeden z 14. ośrodków odosobnienia. Osadzono tam uznanych za niebezpiecznych przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego około 500 osób, m.in.: Andrzeja Gwiazdę, Lecha Kaczyńskiego, Andreja Drzycimskiego, Jana Rulewskiego, Antoniego Tokarczuka, Jana Wyrobińskiego, Janusza Onyszkiewicza, Henryka Wujca. Po likwidacji obozu 23 grudnia 1982 r., obraz zabrał do kościoła w Gdańsku-Wrzeszczu ks. kapelan Tadeusz Błońsk. Później duchowny wziął go ze sobą do Inowrocławia, dokąd go przeniesiono. Oryginalny obraz znajduje się w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze.
11 grudnia, podczas mszy św. w intencji Ojczyzny oraz zatrzymanych osób w stanie wojennym, nastąpiło uroczyste przekazanie malowidła Matki Boskiej Strzebielińskiej kościołowi w Gniewinie. Tym samym uwieńczono starania wielu internowanych działaczy "S", a także gdańskiego oddziału IPN.